Ana sayfa · Rehberler · Medellín Aylık Hava Durumu: Yağmur, Sıcaklıklar ve Dış Mekan Planlaması

Medellín Aylık Hava Durumu: Yağmur, Sıcaklıklar ve Dış Mekan Planlaması

Medellín hava durumunu aylara göre planlayın; Santigrat sıcaklıklar, iki yağışlı dönem, gündüz, gök gürültülü fırtınalar, dış mekan zamanlaması ve paketleme tavsiyeleri ile.

Nov 3, 2026 8

Bir Medellín manzarasında, bir termometre 17.7 °C (63.9 °F) okurken, vadinin manzarasını izlemeye devam edip etmeyeceğinize ya da bulutlar gelmeden hareket edip etmeyeceğinize karar veriyorsunuz. Bu ortalama yıllık sıcaklık, Medellín hava durumunu aylara göre çerçeveliyor: yağış, sıcaklıktan daha fazla değişkenlik gösteriyor; Medellín yılda 2,271 mm (89.4 in) yağış alıyor.

Medellín’in yıl boyunca sıcaklık aralığı

Medellín 1,495 m yükseklikte yer alıyor ve sıcaklık düzeni takvim boyunca mütevazı bir şekilde değişiyor. Ortalama yıllık sıcaklık 17.7 °C (63.9 °F) iken, Mart ortalama sıcaklık açısından en sıcak ay olup 18.1 °C, Kasım ise 17.1 °C ile en soğuk aydır.

Gündüzden geceye geniş bir rehber, aylık küçük farklardan daha faydalıdır: gündüz sıcaklıkları nadiren 80'lerin düşük değerlerinin üzerine çıkar, yani yaklaşık 26 °C, gece sıcaklıkları ise genellikle 15 °C'nin altına düşmez. Ağır soğuk hava giysileri yerine hafif katmanlar gereklidir.

Medellín iklim referansı Sıcaklık Yıllık ortalama 17.7 °C En sıcak aylık ortalama: Mart 18.1 °C En soğuk aylık ortalama: Kasım 17.1 °C Geniş gündüz tavanı Yaklaşık 26 °C Geniş gece tabanı Yaklaşık 15 °C

Mevcut kaynaklar, her ay için tutarlı bir yüksek ve düşük sıcaklık değeri sağlamadığından, tam bir aylık sıcaklık tablosu, verilerin desteklemediği bir hassasiyet önerecektir. Bir kaynak-spesifik veri seti, Ocak ayının ortalama düşük sıcaklığını 14 °C ve Ağustos'un ortalama yüksek sıcaklığını 25 °C olarak listeliyor; bunları yararlı kıstaslar olarak kabul edin, sabit sınırlar olarak değil.

Santigrat cinsinden aylık sıcaklık desenleri

Ocak'tan Mart'a

Ocak, bir veri setinde ortalama 14 °C ile en soğuk gece kıstası getirebilir. Mart, 18.1 °C ile en yüksek aylık ortalamaya ulaşır, ancak Kasım'ın 17.1 °C ortalamasından fark sadece 1 °C'dir. Bu nedenle, Şubat ve Mart sıcaklık açısından büyük bir kıyafet değişikliği gerektirmez.

Nisan'dan Haziran'a

Nisan, Mayıs ve Haziran, Medellín’in dar yıllık sıcaklık düzeni içinde kalır. Yağış, aylık sıcaklıktan daha önemli hale gelir: hafif bir dış katman, nefes alabilen giysiler ve ıslak zeminlere dayanıklı ayakkabılar, ekstra sıcak bir katmandan daha faydalıdır.

Temmuz'dan Eylül'e

Temmuz'un bir veri setindeki daha düşük yağışı, dış mekan planlarını kolaylaştırabilirken, Ağustos'un kaynak-spesifik ortalama yüksek sıcaklığı 25 °C'dir. Her iki ay da dramatik bir sıcak sezonu temsil etmez. Gölgelik manzaralar ve akşam hareketleri için bir katman bulundurun, sıcak bir öğleden sonra bile olsa.

Ekim'den Aralık'a

Ekim ve Kasım, soğuktan daha fazla ıslak hava planlamasına dikkat gerektirir. Kasım, 17.1 °C ile en düşük aylık ortalamayı kaydeder, ancak daha geniş gündüz ve gece düzeni hala yaklaşık 26 °C ve 15 °C civarındadır. Aralık, aynı hafif katman yaklaşımını sürdürür.

Medellín sıcaklıkları için aylık olarak, güvenilir bir planlama sinyali olarak dar 17.1–18.1 °C ortalama aralığını kullanın. Yağış ve bulut örtüsü, günlük ayarlamalarınızı belirlemelidir.

İki yağışlı dönem

Medellín’in yıllık yağışı genellikle iki daha ıslak dönem olarak tanımlanır: biri Nisan ve Mayıs civarında, diğeri Ekim ve Kasım civarında. Kesin toplamlar veri setine göre önemli ölçüde değişir, ancak zamanlama dış mekan planlaması için sürekli olarak önemlidir.

Nisan, bir iklim kaydında zirve olabilir ve ortalama 347 mm yağış alır. Mayıs, birkaç kaynak tarafından en yağışlı ay olarak tanımlanır ve bildirilen toplamlar 219 mm, 235 mm, 242 mm ve 246 mm'dir. Ekim de bir veri setinde önemli bir ıslak ay olup, 20 gün boyunca 212 mm yağış kaydeder.

Yıllık rakamlar, Medellín'deki yağışın neden tek bir kesin sayıya indirgenemeyeceğini gösteriyor. Bir kaynak yılda 2,271 mm, diğeri 2,958 mm, daha geniş bir tanım ise yılda yaklaşık 3,000 mm veriyor. Bu farklılıklar, belirgin veri setlerini ve yöntemleri yansıtır, yağışlı dönemleri göz ardı etmek için bir neden değildir.

Daha ıslak dönemlerin arasında, Ocak'tan Mart'a kadar bir referansa göre daha kuru mevsim olarak tanımlanır ve Aralık'tan Mart'a kadar ayda 5 ila 10 yağışlı gün vardır. Temmuz, başka bir düşük yağış referans noktasıdır.

Sabah planları ve öğleden sonra yağmurları

Yağmur her dış mekan gününü kullanılamaz hale getirmez, ancak erken bir başlangıcı ödüllendirir. Manzaraları, yürüyüşleri ve diğer açık hava aktivitelerini, gökyüzünün kullanılabilir bir görünürlük penceresi sunma olasılığının daha yüksek olduğu erken saatlerde planlayın, ardından günün ilerleyen kısmını yağmurlar, bulut örtüsü veya gök gürültülü fırtınalar için esnek bırakın.

Şubat, bir veri setinde 111 mm ile en kuru ayken, başka bir veri seti Ocak'ı 147 mm ile en düşük olarak tanımlar. Üçüncü bir veri seti Temmuz'u yalnızca 61 mm olarak yerleştirir. Bu rakamlar, tek bir en kuru ay konusunda anlaşmazlık gösteriyor, bu nedenle bunları bir garanti yerine referans noktaları olarak kullanın.

Kasım, aralığın diğer ucunu gösterir: bir kaynak yaklaşık 358.75 mm ve 24 yağışlı gün bildirir. Bu, 24 tam gün boyunca sürekli yağmur anlamına gelmez, ancak yağmur koruması taşımayı ve kapalı bir alternatif bulundurmayı destekler.

Kompakt bir şemsiye veya hafif bir yağmur katmanı, sabah planını ani bir yağmurdan koruyabilirken, hızlı kuruyan giysiler plan değişikliğinin maliyetini azaltır. Özellikle yüksek manzaralar ve yamaç paraşütü için çıkmadan önce gökyüzünü kontrol edin.

Gündüz ışığı, bulutlar ve aylık görünürlük

6.2° N enleminde, Medellín, ekvatora daha uzak destinasyonlara göre daha az mevsimsel gündüz ışığı değişimi yaşar. Pratik sonuç, yıl boyunca oldukça stabil bir gündüz ışığı ritmi olmasıdır, ancak sağlanan iklim referansları her ay için doğrulanmış gündüz saatleri rakamı sağlamaz. Kesin aylık saatler atamak yanıltıcı olur.

Bulut örtüsü genellikle gündüz ışığı uzunluğundan daha belirleyicidir. Bir manzara, gündüz ışığında açık kalabilir ancak kalın bir bulut tabakası altında vadi görünürlüğünü kaybedebilir. Aynı sorun fotoğrafları, uzak sırtları ve açık bir bakış noktasında kalma kararlarını etkiler.

Medellín, bir referansa göre günde ortalama 5 saat güneş ışığı alır. Bu rakam yıllık bir ortalamadır, her gün 5 net saat vaadi değildir. Yağmurlar arasında kesik güneş ışığını içerebilir ve belirli bir manzaradaki görünürlük kalitesi hakkında daha az şey söyler.

Planlama için, gündüz ışığını mevcut zaman ve bulut örtüsünü görünürlük filtresi olarak kullanın. En net ufka ihtiyaç duyan aktivite ile başlayın, ardından bulutlar yoğunlaşırsa esnek planlara geçin.

Gök gürültülü fırtınalar, manzaralar ve yamaç paraşütü

Açık görünen bir sabah, her iki yağışlı dönemde de bulut büyümesine ve daha sonraki bir yağmura yol açabilir. Gök gürültülü fırtına riski, rüzgar, bulut tabanı ve yağışın bir etkinliği kesintiye uğratabileceği açık manzaralar ve yamaç paraşütü için en önemlisidir, sıcaklık rahat hissettirse bile.

Tercih edilen bir aya güvenmek yerine, mevcut en net aktivite penceresini seçin. Erken hareketler, bulut örtüsü kalınlaşmadan önce vadiyi görme olasılığını artırabilir, ancak hiçbir ay uygun uçuş koşullarını garanti etmez.

Manzaralar için görünürlük karar noktasıdır: eğer uzak tepeler bulutlar tarafından zaten gizlenmişse, beklemek daha üretken olabilir. Yamaç paraşütü için, operatörün aynı gün değerlendirmesini takip edin; yağış toplamları ve aylık ortalamalar uçuş güvenliğini doğrulayamaz.

Beş saatlik yıllık güneş ışığı rakamı, esneklik ihtiyacını pekiştirir. Yağmur için koruma paketleyin, ancak bulut altında çalışan bir plan da bulundurun: korunaklı bir kafe, müze veya kapalı bir durak, hava koşullarının günün tamamını tüketmesini önleyebilir.

Ocak'tan Haziran'a kadar paketleme

Ocak: Hafif giysiler, bir uyumlu katman ve kompakt bir yağmur katmanı kullanın. Bu ay, daha düşük yağış referansları arasında yer alır, ancak yağmurlar hala mümkündür.

Şubat: Aynı ekipmanı paketleyin. Bir veri setindeki 111 mm yağış rakamı, onu yararlı bir kuru dönem referansı yapar, yağmur korumasını geride bırakmak için bir neden değildir.

Mart: Nefes alabilen gündüz giysilerini ve hafif bir akşam katmanını koruyun. 18.1 °C aylık ortalaması yıllık zirve olduğundan, genellikle daha ağır giysilere ihtiyaç yoktur.

Nisan: Yağmur hazırlığını artırın. Su geçirmez bir dış katman, hızlı kuruyan giysiler ve tutuş sağlayan ayakkabılar, daha ıslak dönem boyunca daha faydalıdır.

Mayıs: Yılın ilk yarısındaki en güçlü yağmur setini kullanın: kompakt bir su geçirmez katman, korunaklı bir çanta ve hızlı kuruyan giysiler. Birçok veri seti Mayıs'ı en yağışlı ay olarak tanımlar; bildirilen toplamlar 219 mm ile 246 mm arasında değişir.

Haziran: Yağmur katmanını koruyun, nefes alabilen giysiler ve hafif katmanlar ile daha dengeli bir ekipmana geri dönün. Soğuk için paketlemek yerine kesintilere hazırlıklı olun.

Temmuz'dan Aralık'a kadar paketleme

Temmuz: Bir veri seti yalnızca 61 mm yağış bildiriyor, bu nedenle daha hafif bir yağmur seti kullanabilirsiniz, ancak değişen koşullar için kompakt bir katman bulundurun.

Ağustos: Rahat gündüz sıcaklıkları için paketleme yapın; hafif bir katman ve yağmur koruması dahil. Kaynak-spesifik ortalama yüksek sıcaklık 25 °C'dir, bu da sürekli sıcaklık için hazırlık yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Eylül: Nefes alabilen giysiler, hafif katman ve yağmur koruması kombinasyonunu koruyun; ayrıntılı Eylül koşulları ayrı bir mevsim vaka çalışmasına aittir.

Ekim: Esnekliği artırın. Bir kaynak 20 gün boyunca 212 mm kaydediyor, bu nedenle hızlı kuruyan giysiler, korunaklı elektronik eşyalar ve ıslak yüzeylere uygun ayakkabılar pratik eklemelerdir.

Kasım: En kapsamlı ıslak hava setini kullanın: bir yağmur katmanı, çanta koruması ve yedek hızlı kuruyan giysiler. Bildirilen 358.75 mm ve 24 yağışlı gün, bu ayı esnek planlama için uygun hale getirir.

Aralık: Hafif katmanlar kullanırken yağmur korumasını bulundurun. Aralık, Mart'a kadar uzanan 5 ila 10 yağışlı gün aylık referans dönemine başlar ve Noel ışıkları genellikle Ocak'ın ilk veya ikinci haftasına kadar sergilenir.

Sıkça Sorulan Sorular

Medellín'de en az yağış alan ay hangisidir?

Cevap veri setine bağlıdır: Temmuz, bir kaynakta 61 mm ile en düşük, Şubat başka bir kaynakta 111 mm ile, Ocak ise üçüncü bir kaynakta 147 mm ile en düşük olarak kaydedilmiştir. Aylara karşılaştırma yaparken kaynağı belirtin, çünkü yağış kayıtları farklılık gösterir ve hiçbir tek rakam evrensel olarak kesin olarak kabul edilmemelidir.

Medellín tipik bir yılda ne kadar yağmur alır?

Bildirilen yıllık yağış 2,271 mm ile 2,958 mm arasında değişirken, başka bir referans rakamı yaklaşık 3,000 mm olarak yuvarlar. Yayılma, farklı iklim veri setlerini ve ölçüm yöntemlerini yansıtır. Pratik planlama için, Medellín'i iki daha ıslak dönem ile yüksek yağışlı bir destinasyon olarak değerlendirin, tek bir kesin yıllık toplamına güvenmek yerine.

Medellín yıl boyunca benzer sıcaklıklara sahip mi?

Evet, Medellín’in aylık sıcaklıkları dar bir aralıkta kalır: Mart 18.1 °C ile en sıcak ay, Kasım ise 17.1 °C ile en soğuk aydır. Daha geniş günlük düzen içinde, sıcaklıklar gündüz 26 °C civarını geçmez veya gece 15 °C'nin altına düşmez.

Medellín ne kadar yağışlı gün alır?

Bir referans yılda 227 yağışlı gün bildirirken, başka bir kaynak Kasım'da 24 yağışlı gün kaydeder. Bu rakamlar doğrudan değiştirilemez, çünkü kaynaklar yağışlı gün olarak ölçülebilir yağış miktarlarını farklı şekilde sayabilir. 227'yi yıllık referans olarak ve Kasım'ın 24 gününü ıslak ay örneği olarak kullanın.

Medellín'in değişen yağışları için ne paketlemeliyim?

Yıl boyunca kompakt bir yağmur katmanı, uyumlu hafif katmanlar ve hızlı kuruyan giysiler paketleyin. Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım için korunaklı elektronik eşyalar ve ıslak hava ayakkabıları ile daha dikkatli hazırlanın. Sıcaklık değişiklikleri mütevazıdır, bu nedenle yağmur koruması ağır soğuk hava giysilerinden daha önemlidir.

Medellin: Guatape Turu ile Bot, Kahvaltı, Öğle Yemeği ve Lama
başlangıç $40.49★ 4.9 (15.467)
Müsaitliği kontrol et