Medellínin sää kuukausittain: Sateet, lämpötilat ja ulkoilusuunnittelu
Suunnittele Medellínin sään mukaan kuukausittain Celsius-lämpötiloilla, kahdella sateisella kaudella, päivänvalolla, ukkosmyrskyillä, ulkoiluaikatauluilla ja pakkausvinkeillä.
Medellínin näköalapaikalla lämpömittari näyttää 17,7 °C (63,9 °F) kun päätät, jatkaako laakson katsomista vai siirtyä ennen pilvien saapumista. Tämä keskimääräinen vuosilämpötila määrittelee Medellínin sään kuukausittain: sademäärä vaihtelee enemmän kuin lämpö, ja Medellín saa vuosittain 2 271 mm (89,4 tuumaa) sadetta.
Medellínin ympäri vuoden lämpötila-alue
Medellín sijaitsee 1 495 m korkeudessa, ja sen lämpötilamallit muuttuvat kohtuullisesti kalenterin mukaan. Keskimääräinen vuosilämpötila on 17,7 °C (63,9 °F), kun taas maaliskuu on lämpimin kuukausi keskimääräisellä lämpötilalla 18,1 °C ja marraskuu viilein 17,1 °C.
Laaja päivä-yö-opas on hyödyllisempi pakkaamista varten kuin pieni kuukausittainen ero: päivälämpötilat harvoin nousevat yli alhaisten 80 astetta, eli noin 26 °C, ja yömittaukset harvoin laskevat alle noin 15 °C. Tarvitset kevyitä kerroksia raskaan kylmän sään vaatetuksen sijaan.
Medellínin ilmastoviite Lämpötila Vuosikeskiarvo 17,7 °C Lämpimin kuukausikeskiarvo: Maaliskuu 18,1 °C Viilein kuukausikeskiarvo: Marraskuu 17,1 °C Laaja päivälämpötila Noin 26 °C Laaja yölämpötila Noin 15 °CSaatavilla olevat lähteet eivät tarjoa johdonmukaista korkeaa ja matalaa lämpötilaa jokaiselle kuukaudelle, joten täydellinen kuukausittainen lämpötaulukko antaisi vaikutelman tarkkuudesta, jota tiedot eivät tue. Yksi lähteeseen perustuva datasetti listaa tammikuun keskimääräisen alhaisen lämpötilan 14 °C ja elokuun keskimääräisen korkean 25 °C; käsittele näitä hyödyllisinä vertailukohtina, ei kiinteinä rajoina.
Kuusittaiset lämpötilamallit Celsius-asteina
Tammikuu maaliskuu
Tammikuu voi tuoda viileimmän yövertailun, keskimääräisellä alhaalla 14 °C yhdessä datasetissä. Maaliskuu saavuttaa korkeimman kuukausikeskiarvon 18,1 °C, mutta ero marraskuun 17,1 °C keskiarvoon on vain 1 °C. Helmikuu ja maaliskuu eivät siis vaadi suuria muutoksia vaatteissa pelkästään lämpötilan vuoksi.
Huhtikuu kesäkuu
Huhtikuu, toukokuu ja kesäkuu pysyvät Medellínin kapeassa vuosilämpötilamallissa. Sateet ovat tärkeämpiä kuin kuukausittainen lämpötila: kevyt ulkokerros, hengittävät vaatteet ja jalkineet, jotka kestävät märkää asfalttia, ovat hyödyllisempiä kuin ylimääräinen lämmin kerros.
Heinäkuu syyskuu
Heinäkuun alhaisempi sademäärä yhdessä datasetissä voi helpottaa ulkoilusuunnitelmia, kun taas elokuussa on lähteeseen perustuva keskimääräinen korkeus 25 °C. Kumpikaan kuukausi ei edusta dramaattista kuumaa kautta. Pidä kerros varjostetuissa näköalapaikoissa ja iltakävelyissä, jopa lämpimänä iltapäivänä.
Lokakuu joulukuu
Lokakuu ja marraskuu vaativat enemmän huomiota sateen suunnitteluun kuin kylmään. Marraskuu rekisteröi matalimman kuukausikeskiarvon 17,1 °C, mutta laajempi päivällä ja yöllä oleva malli pysyy silti noin 26 °C ja 15 °C. Joulukuu jatkaa samaa kevyen kerroksen lähestymistapaa.
Medellínin kuukausittaisille lämpötiloille käytä kapeaa 17,1–18,1 °C keskiarvoaluetta luotettavana suunnittelusignaalina. Sateet ja pilvipeite tulisi määrittää päivittäiset säädöksesi.
Kaksi sateista kautta
Medellínin vuosittaisia sateita kuvataan yleisesti kahdeksi kosteammaksi kaudeksi: yksi huhtikuun ja toukokuun ympärillä, ja toinen lokakuun ja marraskuun ympärillä. Tarkat kokonaismäärät vaihtelevat huomattavasti datasetin mukaan, mutta ajoitus on johdonmukaisesti tärkeä ulkoilusuunnittelussa.
Huhtikuu voi olla huippu yhdessä ilmastotietueessa, keskimääräisellä 347 mm. Toukokuu tunnistetaan useissa lähteissä kosteimmaksi kuukaudeksi, raportoiduilla kokonaismäärillä 219 mm, 235 mm, 242 mm ja 246 mm. Lokakuu on myös merkittävä kostea kuukausi yhdessä datasetissä, rekisteröiden 212 mm 20 päivän aikana.
Vuosittaiset luvut osoittavat, miksi Medellínin sateita ei tulisi vähentää yhteen tarkkaan lukuun. Yksi lähde raportoi 2 271 mm vuosittain, toinen 2 958 mm, ja laajempi kuvaus antaa noin 3 000 mm vuodessa. Nämä erot heijastavat erillisiä datasettiä ja menetelmiä, eivät syytä hylätä sateisia kausia.
Kosteampien jaksojen välillä tammikuusta maaliskuuhun kuvataan kuivemmaksi kaudeksi yhdessä viitteessä, 5–10 sateista päivää kuukaudessa joulukuusta maaliskuuhun. Heinäkuu on toinen alhaisen sademäärän vertailukohta.
Aamusuunnitelmat vs. iltapäivän sateet
Sade ei tee jokaisesta ulkoilupäivästä käyttökelvotonta, mutta se palkitsee aikaisen alun. Aikatauluta näköalapaikat, kävelyt ja muut altistavat aktiviteetit aikaisemmin, kun taivas on todennäköisesti tarjoamassa käyttökelpoista näkyvyyttä, ja jätä päivän jälkimmäinen osa joustavaksi sateille, pilvipeitteelle tai ukkosmyrskyille.
Helmikuu on kuivin kuukausi yhdessä datasetissä 111 mm, kun taas toinen tunnistaa tammikuun alhaisimmaksi 147 mm. Kolmas datasetti asettaa heinäkuun vain 61 mm. Nämä luvut eivät ole samaa mieltä yhdestä kuivin kuukaudesta, joten käytä niitä vertailukohtina sen sijaan, että pidät niitä takuuna kuivasta säästä.
Marraskuu havainnollistaa alueen vastakkaista päätä: yksi lähde raportoi noin 358,75 mm ja 24 sateista päivää. Se ei tarkoita jatkuvaa sadetta 24 täyden päivän ajan, mutta se tukee sateensuojaa ja sisätilavaihtoehtojen pitämistä saatavilla.
Kompakti sateenvarjo tai kevyt sadekerros voi suojata aamusuunnitelmaa äkilliseltä sateelta, kun taas nopeasti kuivuvat vaatteet vähentävät suunnitelmien muuttamisen kustannuksia. Tarkista taivas ennen lähtöä, erityisesti korkeilla näköalapaikoilla ja tandemlaskuvarjohypyssä.
Päivänvalo, pilvet ja kuukausittainen näkyvyys
6,2° N leveysasteella Medellínissä on vähemmän kausittaista päivänvalon muutosta kuin kauempana päiväntasaajasta. Käytännön tulos on melko vakaa päivänvalorytmi vuoden aikana, vaikka toimitetut ilmastoviitteet eivät tarjoa vahvistettua päivänvalotuntien lukua jokaiselle kuukaudelle. Tarkkojen kuukausituntien määrittäminen olisi harhaanjohtavaa.
Pilvipeite on yleensä ratkaisevampi kuin päivänvalon pituus. Näköalapaikka voi pysyä auki päivänvalon aikana, mutta menettää laakson näkyvyyden paksun pilvikerroksen alla. Sama ongelma vaikuttaa valokuviin, etäisiin vuoristoviivoihin ja päätöksiin pysyä altistavassa näköalapaikassa.
Medellínissä on keskimäärin 5 tuntia auringonpaistetta päivässä yhdessä viitteessä. Tämä luku on vuosikeskiarvo, ei lupaus 5 kirkasta tuntia joka päivä. Se voi sisältää katkonaisia auringonsäteitä sateiden välillä ja sanoo vähemmän tietyn näköalapaikan näkyvyyden laadusta.
Suunnittelussa käytä päivänvaloa saatavana olevana aikana ja pilvipeitettä näkyvyyden suodattimena. Aloita aktiviteetista, joka tarvitsee selvimmän horisontin, ja siirry sitten joustaviin suunnitelmiin, jos pilvet kerääntyvät.
Ukkosmyrskyt, näköalapaikat ja tandemlaskuvarjohypyt
Selkeältä näyttävä aamu voi silti antaa tilaa pilvikehitykselle ja myöhemmälle sateelle kummankin sateisen kauden aikana. Ukkosmyrskyriskillä on suurin merkitys altistaville näköalapaikoille ja tandemlaskuvarjohypyille, joissa tuuli, pilvikerros ja sademäärä voivat keskeyttää retken, vaikka lämpötila tuntuu mukavalta.
Valitse selkein saatavilla oleva aktiviteettiikkuna sen sijaan, että luottaisit suosikkikuukauteen. Aikaiset lähdöt voivat parantaa mahdollisuuksia nähdä laakson yli ennen kuin pilvipeite paksuuntuu, mutta mikään kuukausi ei takaa sopivia lentosääolosuhteita.
Näköalapaikoissa näkyvyys on päätöspiste: jos etäiset kukkulat ovat jo piilossa pilvessä, odottaminen voi olla tuottavampaa kuin kiipeäminen pidemmälle. Tandemlaskuvarjohypyissä noudata operaattorin saman päivän arviointia; sademäärät ja kuukausikeskiarvot eivät voi vahvistaa lentoturvallisuutta.
Viiden tunnin vuotuinen auringonpaistelu luku vahvistaa joustavuuden tarpeen. Pakkaa suojaa sateelta, mutta pidä myös suunnitelma, joka toimii pilvessä: suojattu kahvila, museo tai sisätilapysähdys voi estää sään viivästyttämästä päivää.
Pakkaaminen tammikuusta kesäkuuhun
Tammikuu: Käytä kevyitä vaatteita, yhtä muunneltavaa kerrosta ja kompaktia sadekerrosta. Kuukausi on yksi alhaisen sademäärän viitteistä, mutta sateet ovat edelleen mahdollisia.
Helmikuu: Pakkaa melkein sama varustus. Sen 111 mm sademäärä yhdessä datasetissä tekee siitä hyödyllisen kuivan kauden viitteen, ei syyn jättää sateensuojaa taakse.
Maaliskuu: Pidä hengittävät päivälämpötilavaatteet ja kevyt iltakerros. Kuukausikeskiarvo 18,1 °C on vuosittainen huippu, joten raskaampia vaatteita ei yleensä tarvita.
Huhtikuu: Lisää sateenvalmiutta. Vesitiivis ulkokerros, nopeasti kuivuvat vaatteet ja pitävät jalkineet ovat hyödyllisempiä kuin lämpimät vaatteet kosteammalla kaudella.
Toukokuu: Käytä vuoden ensimmäisen puoliskon vahvinta sadevarustusta: kompaktia vesitiivistä kerrosta, suojattua laukkua ja nopeasti kuivuvia vaatteita. Useat datasetit tunnistavat toukokuun kosteimmaksi kuukaudeksi, raportoiduilla kokonaismäärillä 219 mm - 246 mm.
Kesäkuu: Pidä sadekerros, kun palaat tasapainoisempaan pakkausvarustukseen hengittävistä vaatteista ja kevyistä kerroksista. Suunnittele keskeytyksiä sen sijaan, että pakkaat kylmää varten.
Pakkaaminen heinäkuusta joulukuuhun
Heinäkuu: Yksi datasetti raportoi vain 61 mm sadetta, joten voit käyttää kevyempää sadevarustusta, mutta pidä kompaktia kerrosta muuttuvissa olosuhteissa.
Elokuu: Pakkaa mukaviin päivälämpötiloihin, mukaan lukien kevyt kerros ja sateensuoja. Lähteeseen perustuva keskimääräinen korkeus on 25 °C, ei signaali valmistautua jatkuvaan kuumuuteen.
Syyskuu: Pidä sama muunneltava yhdistelmä hengittäviä vaatteita, kevyttä kerrosta ja sateensuojaa; yksityiskohtaiset syyskuun olosuhteet kuuluvat erilliseen kausitutkimukseen.
Lokakuu: Lisää joustavuutta. Yksi lähde rekisteröi 212 mm 20 päivän aikana, joten nopeasti kuivuvat vaatteet, suojatut elektroniikat ja märille pinnoille sopivat kengät ovat käytännöllisiä lisäyksiä.
Marraskuu: Käytä täydellistä sadevarustusta: sadekerros, laukku suojaus ja vara nopeasti kuivuvia vaatteita. Raportoitu 358,75 mm ja 24 sateista päivää tekevät tästä kuukauden joustavalle aikataulutukselle.
Joulukuu: Pidä sateensuoja saatavilla samalla kun käytät kevyitä kerroksia. Joulukuu aloittaa 5–10 sateisen päivän kuukausittaisen viitejakson, joka jatkuu maaliskuuhun, ja joulun valot pysyvät yleensä esillä tammikuun ensimmäisen tai toisen viikon ajan.
Usein kysytyt kysymykset
Missä kuukaudessa on vähiten sadetta Medellínissä?
Vastaus riippuu datasetistä: heinäkuu on alhaisin 61 mm yhdessä lähteessä, helmikuu 111 mm toisessa ja tammikuu 147 mm kolmannessa. Nimeä lähde vertaillessasi kuukausia, koska sademäärärekisterit eivät ole samaa mieltä, eikä yksittäistä lukua tulisi pitää yleisesti pätevänä.
Kuinka paljon sadetta Medellín saa tyypillisessä vuodessa?
Raportoitu vuosittainen sademäärä vaihtelee 2 271 mm:stä 2 958 mm:iin, kun taas toinen viite pyöristää luvun noin 3 000 mm:iin. Leveys heijastaa erilaisia ilmastodatasettiä ja mittausmenetelmiä. Käytännön suunnittelua varten käsittele Medellíniä korkeasateisena kohteena, jossa on kaksi kosteaa kautta, sen sijaan että luottaisit yhteen tarkkaan vuotuiseen kokonaisuuteen.
Onko Medellínissä samanlaisia lämpötiloja ympäri vuoden?
Kyllä, Medellínin kuukausittaiset lämpötilat pysyvät kapeassa alueessa: maaliskuu on lämpimin kuukausi 18,1 °C ja marraskuu viilein 17,1 °C. Laajemmassa päivittäisessä mallissa lämpötilat harvoin ylittävät noin 26 °C päivällä tai laskevat alle noin 15 °C yöllä.
Kuinka monta sateista päivää Medellín saa?
Yksi viite raportoi 227 sademääräpäivää vuodessa, kun taas toinen rekisteröi 24 sateista päivää marraskuussa. Nämä luvut eivät ole suoraan vaihdettavissa, koska lähteet voivat laskea eri määriä mitattavaa sadetta sateisena päivänä. Käytä 227 vuotena viitteenä ja marraskuun 24 päivää kosteana kuukautena esimerkkinä.
Mitä minun pitäisi pakata Medellínin vaihtelevaan sateeseen?
Pakkaa kompakti sadekerros, muunneltavat kevyet kerrokset ja nopeasti kuivuvat vaatteet ympäri vuoden. Valmistaudu huolellisemmin huhtikuussa, toukokuussa, lokakuussa ja marraskuussa suojatuilla elektroniikoilla ja märille sääolosuhteille sopivilla jalkineilla. Lämpötilan muutokset ovat kohtuullisia, joten sateensuoja on tärkeämpää kuin raskaat kylmän sään vaatteet.