Vid en utsiktsplats i Medellín visar en termometer 17,7 °C (63,9 °F) när du bestämmer dig för om du ska fortsätta titta på dalen eller flytta dig innan molnen anländer. Den genomsnittliga årliga temperaturen ramar in Medellíns väder per månad: nederbörden varierar mer än värmen, med Medellín som får 2 271 mm (89,4 tum) årligen.
Medellíns temperaturintervall året runt
Medellín ligger på 1 495 m, och dess temperaturmönster förändras måttligt över kalenderåret. Den genomsnittliga årliga temperaturen är 17,7 °C (63,9 °F), medan mars är den varmaste månaden med en genomsnittlig temperatur på 18,1 °C och november är den kallaste med 17,1 °C.
En bred dag-till-natt-guide är mer användbar för packning än den lilla månatliga skillnaden: dagstemperaturerna stiger sällan över låga 80-talet, eller cirka 26 °C, och nattemperaturerna sjunker sällan under cirka 15 °C. Du behöver lätta lager snarare än tunga kläder för kallt väder.
Medellíns klimatreferens Temperatur Årlig genomsnitt 17,7 °C Varma månadsgenomsnitt: Mars 18,1 °C Kalla månadsgenomsnitt: November 17,1 °C Bred dagtemperaturstopp Cirka 26 °C Bred nattemperaturbotten Cirka 15 °CDe tillgängliga källorna ger inte ett konsekvent värde för hög- och lågtemperaturer för varje månad, så en komplett månatlig temperaturtabell skulle föreslå precision som datan inte stöder. En källspecifik datamängd listar januari som genomsnittlig låg på 14 °C och augusti som genomsnittlig hög på 25 °C; betrakta dessa som användbara riktmärken, inte fasta gränser.
Månatliga temperaturmönster i Celsius
Januari till mars
Januari kan ge den kallaste nattemperaturen, med en genomsnittlig låg på 14 °C i en datamängd. Mars når den högsta månadsgenomsnittet på 18,1 °C, men skillnaden från novembers 17,1 °C genomsnitt är endast 1 °C. Februari och mars kräver därför ingen större förändring i klädsel för temperaturen ensam.
April till juni
April, maj och juni förblir inom Medellíns smala årliga temperaturmönster. Nederbörden blir viktigare än den månatliga temperaturen: ett lätt ytterlager, andningsbara kläder och skor som tål blöta ytor är mer användbara än ett extra varmt lager.
Juli till september
Julis lägre nederbörd i en datamängd kan göra utomhusplaner enklare, medan augusti har ett källspecifikt genomsnitt på 25 °C. Ingen av månaderna representerar en dramatisk het säsong. Ha ett lager för skuggade utsiktsplatser och kvällsrörelser, även under en varm eftermiddag.
Oktober till december
Oktober och november kräver mer uppmärksamhet på planering för vått väder än för kyla. November registrerar det lägsta månadsgenomsnittet på 17,1 °C, men det bredare dag- och nattemperaturmönstret förblir fortfarande omkring 26 °C och 15 °C. December fortsätter med samma lätta lageransats.
För Medellíns temperaturer per månad, använd det smala genomsnittet 17,1–18,1 °C som den pålitliga planeringssignalen. Nederbörd och molntäcke bör avgöra dina dagliga justeringar.
De två regniga perioderna
Medellíns årliga nederbörd beskrivs vanligtvis som två blötare perioder: en runt april och maj, och en annan runt oktober och november. De exakta totalsummorna varierar avsevärt beroende på datamängd, men tidpunkten är konsekvent viktig för utomhusplanering.
April kan vara toppen i en klimatpost, med ett genomsnitt på 347 mm. Maj identifieras som den blötaste månaden av flera källor, med rapporterade totalsummor på 219 mm, 235 mm, 242 mm och 246 mm. Oktober är också en betydande blöt månad i en datamängd, med 212 mm spritt över 20 dagar.
Årliga siffror visar varför nederbörden i Medellín inte bör reduceras till ett exakt nummer. En källa rapporterar 2 271 mm årligen, en annan rapporterar 2 958 mm, och en bredare beskrivning ger omkring 3 000 mm per år. Dessa skillnader återspeglar distinkta datamängder och metoder, inte en anledning att avfärda de regniga perioderna.
Mellan de blötare sträckorna beskrivs januari till mars som den torrare säsongen av en referens, med 5 till 10 regniga dagar per månad från december till mars. Juli är en annan referenspunkt med lägre nederbörd.
Morgonscheman kontra eftermiddagsregn
Regn gör inte varje utomhusdag oanvändbar, men det belönar en tidig start. Schemalägg utsiktsplatser, promenader och andra exponerade aktiviteter tidigare när himlen är mer benägen att erbjuda ett användbart synfönster, och lämna den senare delen av dagen flexibel för regn, molntäcke eller åskväder.
Februari är den torraste månaden i en datamängd med 111 mm, medan en annan identifierar januari som den lägsta med 147 mm. En tredje datamängd placerar juli på endast 61 mm. Dessa siffror är oeniga om den enda torraste månaden, så använd dem som referenspunkter snarare än en garanti för torrt väder.
November illustrerar den motsatta änden av intervallet: en källa rapporterar cirka 358,75 mm och 24 regniga dagar. Det betyder inte kontinuerligt regn i 24 hela dagar, men det stödjer att ha regnskydd och att ha ett inomhusalternativ tillgängligt.
En kompakt paraply eller lätt regnjacka kan skydda ett morgonschema från ett plötsligt regn, medan snabbtorkande kläder minskar kostnaden för att ändra planer. Kontrollera himlen innan du går, särskilt för upphöjda utsiktsplatser och paragliding.
Dagsljus, moln och månatlig synlighet
Vid 6,2° N latitud upplever Medellín mindre säsongsbetonad förändring i dagsljus än destinationer längre från ekvatorn. Det praktiska resultatet är en ganska stabil dagsljusrutin under året, även om de tillhandahållna klimatreferenserna inte ger en verifierad siffra för dagsljustimmar för varje månad. Det skulle vara missvisande att tilldela exakta månatliga timmar.
Molntäcke är vanligtvis mer avgörande än dagsljusets längd. En utsiktsplats kan förbli öppen under dagsljus men förlora sin dalutsikt under ett tjockt molntäcke. Samma problem påverkar fotografier, avlägsna bergskammar och beslut om att stanna vid en exponerad utsiktsplats.
Medellín har i genomsnitt 5 timmar solsken per dag i en referens. Den siffran är ett årligt genomsnitt, inte ett löfte om 5 klara timmar varje dag. Det kan inkludera brutet solsken mellan regn och säger mindre om kvaliteten på sikten vid en viss utsiktsplats.
För planering, använd dagsljus som den tillgängliga tiden och molntäcke som synlighetsfilter. Börja med den aktivitet som behöver den klaraste horisonten, och gå sedan till flexibla planer om moln byggs upp.
Åskväder, utsiktsplatser och paragliding
En klar morgon kan fortfarande ge plats för molntillväxt och ett senare regn under antingen regnperiod. Åskväder är mest betydelsefullt för exponerade utsiktsplatser och paragliding, där vind, molnbas och nederbörd kan avbryta en utflykt även om temperaturen känns bekväm.
Välj det klaraste tillgängliga aktivitetsfönstret snarare än att förlita dig på en föredragen månad. Tidiga avgångar kan förbättra oddsen för att se över dalen innan molntäcket tjocknar, men ingen månad garanterar lämpliga flygförhållanden.
För utsiktsplatser är synlighet beslutspunkten: om avlägsna kullar redan döljs av moln kan det vara mer produktivt att vänta än att klättra längre. För paragliding, följ operatörens bedömning samma dag; nederbördssummor och månatliga genomsnitt kan inte bekräfta flygsäkerhet.
Den fem timmar långa årliga solskenfiguren förstärker behovet av flexibilitet. Packa skydd mot regn, men ha också en plan som fungerar under moln: ett skyddat café, museum eller inomhusstopp kan förhindra att en väderförsening förbrukar dagen.
Packning för januari till juni
Januari: Använd lätta kläder, ett anpassningsbart lager och ett kompakt regnskikt. Månaden är bland de lägre nederbördreferenserna, men regn är fortfarande möjligt.
Februari: Packa i stort sett samma kit. Dess 111 mm nederbördssiffra i en datamängd gör den till en användbar referens för torrperiod, inte en anledning att lämna regnskydd bakom.
Mars: Håll andningsbara dagkläder och ett lätt kvällslager. Det 18,1 °C månadsgenomsnittet är den årliga höjdpunkten, så tyngre kläder är generellt onödiga.
April: Öka beredskapen för regn. Ett vattentätt ytterlager, snabbtorkande kläder och skor med grepp är mer användbara än varmare kläder under den blötare perioden.
Maj: Använd den starkaste regnuppsättningen under första halvan av året: ett kompakt vattentätt lager, en skyddad väska och kläder som torkar snabbt. Flera datamängder identifierar maj som den blötaste månaden, med rapporterade totalsummor från 219 mm till 246 mm.
Juni: Behåll regnskiktet medan du återgår till en mer balanserad uppsättning av andningsbara kläder och lätta lager. Planera för avbrott snarare än att packa för kyla.
Packning för juli till december
Juli: En datamängd rapporterar endast 61 mm regn, så du kan använda en lättare regnuppsättning, men ha ett kompakt lager för föränderliga förhållanden.
Augusti: Packa för bekväma dagtemperaturer, inklusive ett lätt lager och regnskydd. Det källspecifika genomsnittet är 25 °C, inte ett tecken på att förbereda sig för ihållande värme.
September: Håll samma anpassningsbara kombination av andningsbara kläder, ett lätt lager och regnskydd; detaljerade septemberförhållanden tillhör den separata säsongsfallstudien.
Oktober: Öka flexibiliteten. En källa registrerar 212 mm över 20 dagar, så snabbtorkande kläder, skyddad elektronik och skor som passar för blöta ytor är praktiska tillägg.
November: Använd den mest kompletta uppsättningen för vått väder: ett regnskikt, väskskydd och extra snabbtorkande kläder. De rapporterade 358,75 mm och 24 regniga dagar gör detta till en månad för flexibel schemaläggning.
December: Ha regnskydd tillgängligt medan du använder lätta lager. December inleder den 5 till 10 regniga dagar månatliga referensperioden som sträcker sig till mars, och julbelysning är vanligtvis kvar på display fram till första eller andra veckan i januari.
Vanliga frågor
Vilken månad har den minsta nederbörden i Medellín?
Svaret beror på datamängden: Juli är lägst med 61 mm i en källa, februari med 111 mm i en annan, och januari med 147 mm i en tredje. Nämn källan när du jämför månader, eftersom nederbördsregister är oeniga och ingen enskild siffra bör behandlas som universellt definitiv.
Hur mycket regn får Medellín under ett typiskt år?
Rapporterad årlig nederbörd varierar från 2 271 mm till 2 958 mm, medan en annan referens rundar siffran till omkring 3 000 mm. Spridningen återspeglar olika klimatdatamängder och mätmetoder. För praktisk planering, betrakta Medellín som en hög-nederbördsdestination med två blötare perioder snarare än att förlita dig på en exakt årlig total.
Har Medellín liknande temperaturer under året?
Ja, Medellíns månatliga temperaturer ligger inom ett smalt intervall: mars är den varmaste månaden på 18,1 °C och november den kallaste på 17,1 °C. Över det bredare dagliga mönstret överstiger temperaturerna sällan cirka 26 °C under dagen eller sjunker under cirka 15 °C på natten.
Hur många regniga dagar får Medellín?
En referens rapporterar 227 nederbördsdagar per år, medan en annan registrerar 24 regniga dagar i november. Dessa siffror är inte direkt utbytbara eftersom källor kan räkna olika mängder mätbar nederbörd som en regnig dag. Använd 227 som den årliga referensen och novembers 24 dagar som ett exempel på en blöt månad.
Vad ska jag packa för Medellíns föränderliga nederbörd?
Packa ett kompakt regnskikt, anpassningsbara lätta lager och snabbtorkande kläder under hela året. Förbered dig mer noggrant för april, maj, oktober och november med skyddad elektronik och kläder för vått väder. Temperaturförändringar är måttliga, så regnskydd är viktigare än tunga kläder för kallt väder.