Vremea în Medellín pe Lună: Plouă, Temperaturi și Planificare în Aer Liber
Planifică în jurul vremii din Medellín pe lună cu temperaturi în grade Celsius, două perioade ploioase, lumină solară, furtuni, programare în aer liber și sfaturi pentru împachetare.
La un punct de observație din Medellín, un termometru arată 17.7 °C (63.9 °F) în timp ce decizi dacă să continui să observi valea sau să te muți înainte ca norii să sosească. Această temperatură medie anuală conturează vremea din Medellín pe lună: precipitațiile variază mai mult decât căldura, Medellín primind 2,271 mm (89.4 in) anual.
Intervalul de temperatură pe tot parcursul anului în Medellín
Medellín se află la 1,495 m, iar modelul său de temperatură se schimbă modest pe parcursul calendarului. Temperatura medie anuală este de 17.7 °C (63.9 °F), în timp ce martie este cea mai caldă lună prin temperatura medie de 18.1 °C, iar noiembrie este cea mai rece la 17.1 °C.
Un ghid general zi-noapte este mai util pentru împachetare decât mica diferență lunară: temperaturile de zi rareori depășesc 80 de grade Fahrenheit, sau aproximativ 26 °C, iar citirile de noapte rareori scad sub aproximativ 15 °C. Ai nevoie de straturi ușoare mai degrabă decât de îmbrăcăminte grea pentru vreme rece.
Referință climatică Medellín Temperatură Medie anuală 17.7 °C Cea mai caldă medie lunară: Martie 18.1 °C Cea mai rece medie lunară: Noiembrie 17.1 °C Tavan general de zi Aproximativ 26 °C Pardoseală generală de noapte Aproximativ 15 °CSursele disponibile nu oferă o valoare constantă a temperaturii maxime și minime pentru fiecare lună, așa că o tabelă completă a temperaturilor lunare ar sugera o precizie pe care datele nu o susțin. Un set de date specific unei surse listează temperatura medie minimă din ianuarie la 14 °C și temperatura medie maximă din august la 25 °C; tratează aceste date ca repere utile, nu limite fixe.
Modele lunare de temperatură în grade Celsius
Ianuarie până în Martie
Ianuarie poate aduce reperul nocturn cel mai rece, cu o medie minimă de 14 °C într-un set de date. Martie atinge cea mai mare medie lunară de 18.1 °C, dar diferența față de media de 17.1 °C din noiembrie este de doar 1 °C. Februarie și martie, prin urmare, nu necesită o schimbare majoră în îmbrăcăminte doar din cauza temperaturii.
Aprilie, mai și iunie rămân în cadrul modelului anual restrâns de temperatură din Medellín. Precipitațiile devin mai importante decât temperatura lunară: un strat exterior ușor, îmbrăcăminte respirabilă și încălțăminte care tolerează asfaltul umed sunt mai utile decât un strat suplimentar cald.
Iulie până în Septembrie
Precipitațiile mai scăzute din iulie într-un set de date pot face planurile în aer liber mai ușoare, în timp ce august are o medie specifică sursei de 25 °C. Niciuna dintre luni nu reprezintă o sezon cald dramatic. Păstrează un strat pentru punctele de observație umbrite și mișcarea de seară, chiar și în timpul unei după-amiezi calde.
Octombrie până în Decembrie
Octombrie și noiembrie necesită mai multă atenție la planificarea vremii umede decât la cea rece. Noiembrie înregistrează cea mai scăzută medie lunară la 17.1 °C, totuși modelul general de zi și noapte rămâne totuși în jur de 26 °C și 15 °C. Decembrie continuă aceeași abordare cu straturi ușoare.
Pentru temperaturile din Medellín lunar, folosește intervalul restrâns de 17.1–18.1 °C ca semnal de planificare de încredere. Precipitațiile și acoperirea cu nori ar trebui să determine ajustările tale zilnice.
Cele două perioade ploioase
Precipitațiile anuale din Medellín sunt adesea descrise ca două perioade mai umede: una în jurul lunilor aprilie și mai, și alta în jurul lunilor octombrie și noiembrie. Totalurile exacte variază substanțial în funcție de setul de date, dar momentul contează constant pentru planificarea în aer liber.
Aprilie poate fi vârful într-un registru climatic, cu o medie de 347 mm. Mai este identificat ca cea mai ploioasă lună de mai multe surse, cu totaluri raportate de 219 mm, 235 mm, 242 mm și 246 mm. Octombrie este de asemenea o lună semnificativă ploioasă într-un set de date, înregistrând 212 mm distribuite pe 20 de zile.
Numerele anuale arată de ce precipitațiile din Medellín nu ar trebui reduse la un singur număr exact. O sursă raportează 2,271 mm anual, alta raportează 2,958 mm, iar o descriere mai largă oferă în jur de 3,000 mm pe an. Aceste diferențe reflectă seturi de date distincte și metode, nu un motiv pentru a respinge perioadele ploioase.
Între intervalele mai umede, ianuarie până în martie este descris ca sezonul mai uscat de o referință, cu 5 până la 10 zile ploioase pe lună din decembrie până în martie. Iulie este un alt punct de referință cu precipitații mai scăzute.
Planuri de dimineață versus ploi de după-amiază
Ploua nu face fiecare zi în aer liber inutilizabilă, dar recompensează un început devreme. Programează punctele de observație, plimbările și alte activități expuse mai devreme când cerul este mai probabil să ofere o fereastră de vizibilitate utilizabilă, apoi lasă partea ulterioară a zilei flexibilă pentru ploi, acoperire cu nori sau furtuni.
Februarie este cea mai uscată lună într-un set de date cu 111 mm, în timp ce altul identifică ianuarie ca cea mai scăzută cu 147 mm. Un al treilea set de date plasează iulie la doar 61 mm. Aceste cifre nu sunt de acord asupra celei mai uscate luni, așa că folosește-le ca puncte de referință mai degrabă decât o garanție a vremii uscate.
Noiembrie ilustrează capătul opus al intervalului: o sursă raportează aproximativ 358.75 mm și 24 de zile ploioase. Asta nu înseamnă ploaie continuă timp de 24 de zile întregi, dar susține purtarea protecției împotriva ploii și menținerea unei alternative interioare disponibile.
Un umbrelu compact sau un strat ușor de ploaie poate proteja un plan de dimineață de o ploaie bruscă, în timp ce hainele care se usucă rapid reduc costul schimbării planurilor. Verifică cerul înainte de a pleca, în special pentru punctele de observație înalte și parapanta.
Lumină solară, nori și vizibilitate lunară
La 6.2° latitudine nordică, Medellín experimentează o schimbare sezonieră mai mică a luminii solare decât destinațiile mai departe de ecuator. Rezultatul practic este un ritm de lumină solară destul de stabil pe parcursul anului, deși referințele climatice furnizate nu oferă o cifră verificată a orelor de lumină solară pentru fiecare lună. Ar fi înșelător să aloci ore exacte lunare.
Acoperirea cu nori este de obicei mai decisivă decât lungimea luminii solare. Un punct de observație poate rămâne deschis în timpul luminii solare, dar își pierde vizibilitatea asupra văii sub un strat gros de nori. Aceeași problemă afectează fotografiile, liniile de creastă îndepărtate și deciziile de a rămâne la un punct de observație expus.
Medellín are o medie de 5 ore de soare pe zi într-o referință. Această cifră este o medie anuală, nu o promisiune de 5 ore clare în fiecare zi. Poate include soare fragmentat între ploi și spune mai puțin despre calitatea vizibilității la un anumit punct de observație.
Pentru planificare, folosește lumina solară ca timp disponibil și acoperirea cu nori ca filtru de vizibilitate. Începe cu activitatea care are nevoie de orizontul cel mai clar, apoi treci la planuri flexibile dacă norii se acumulează.
Furtuni, puncte de observație și parapanta
O dimineață care pare clară poate totuși să cedeze creșterii norilor și unei ploi ulterioare în timpul oricărei perioade ploioase. Riscul de furtună este cel mai important pentru punctele de observație expuse și parapantă, unde vântul, baza norilor și precipitațiile pot întrerupe o ieșire chiar dacă temperatura se simte confortabilă.
Alege fereastra de activitate cea mai clară disponibilă în loc să te bazezi pe o lună preferată. Plecările timpurii pot îmbunătăți șansele de a vedea peste vale înainte ca acoperirea cu nori să se îngroașe, dar nicio lună nu garantează condiții de zbor adecvate.
Pentru punctele de observație, vizibilitatea este punctul de decizie: dacă dealurile îndepărtate sunt deja ascunse de nori, așteptarea poate fi mai productivă decât urcarea mai departe. Pentru parapantă, urmează evaluarea operatorului din aceeași zi; totalurile precipitațiilor și mediile lunare nu pot confirma siguranța zborului.
Cifra anuală de cinci ore de soare întărește necesitatea flexibilității. Păstrează protecție împotriva ploii, dar menține și un plan care funcționează sub nori: o cafenea adăpostită, un muzeu sau o oprire interioară pot preveni o întârziere din cauza vremii de a consuma ziua.
Împachetarea pentru Ianuarie până în Iunie
Ianuarie: Folosește îmbrăcăminte ușoare, un strat adaptabil și un strat compact de ploaie. Luna este printre referințele cu precipitații mai scăzute, dar ploi rămân posibile.
Februarie: Împachetează cam același kit. Cifra sa de precipitații de 111 mm într-un set de date o face o referință utilă pentru perioada uscată, nu un motiv pentru a lăsa protecția împotriva ploii în urmă.
Martie: Păstrează îmbrăcăminte respirabilă pentru zi și un strat ușor pentru seară. Media lunară de 18.1 °C este punctul maxim anual, așa că îmbrăcămintea mai grea este în general inutilă.
Aprilie: Crește pregătirea pentru ploi. Un strat exterior impermeabil, îmbrăcăminte care se usucă rapid și încălțăminte cu aderență sunt mai utile decât haine mai calde în timpul intervalului mai umed.
Mai: Folosește cea mai puternică configurație de ploaie din prima jumătate a anului: un strat impermeabil compact, o geantă protejată și îmbrăcăminte care se usucă rapid. Mai multe seturi de date identifică mai ca cea mai ploioasă lună, cu totaluri raportate de la 219 mm la 246 mm.
Iunie: Păstrează stratul de ploaie în timp ce te întorci la un kit mai echilibrat de haine respirabile și straturi ușoare. Planifică pentru întreruperi mai degrabă decât să împachetezi pentru frig.
Împachetarea pentru Iulie până în Decembrie
Iulie: Un set de date raportează doar 61 mm de ploaie, așa că poți folosi o configurație mai ușoară pentru ploi, dar păstrează un strat compact pentru condiții schimbătoare.
August: Împachetează pentru temperaturi confortabile de zi, inclusiv un strat ușor și protecție împotriva ploii. Media specifică sursei este de 25 °C, nu un semnal pentru a te pregăti pentru căldură susținută.
Septembrie: Păstrează aceeași combinație adaptabilă de îmbrăcăminte respirabile, un strat ușor și protecție împotriva ploii; condițiile detaliate din septembrie aparțin studiului de caz sezonier separat.
Octombrie: Crește flexibilitatea. O sursă înregistrează 212 mm pe parcursul a 20 de zile, așa că hainele care se usucă rapid, electronicele protejate și încălțămintea potrivită pentru suprafețe umede sunt adăugiri practice.
Noiembrie: Folosește cel mai complet kit pentru vreme umedă: un strat de ploaie, protecție pentru geantă și îmbrăcăminte de rezervă care se usucă rapid. Totalul raportat de 358.75 mm și cele 24 de zile ploioase fac din aceasta o lună pentru programare flexibilă.
Decembrie: Păstrează protecția împotriva ploii disponibilă în timp ce folosești straturi ușoare. Decembrie începe perioada de referință de 5 până la 10 zile ploioase pe lună care se extinde până în martie, iar luminile de Crăciun rămân de obicei expuse până în prima sau a doua săptămână din ianuarie.
Întrebări Frecvente
Care lună are cele mai puține precipitații în Medellín?
Răspunsul depinde de setul de date: iulie este cea mai scăzută la 61 mm într-o sursă, februarie la 111 mm într-o alta, iar ianuarie la 147 mm într-o a treia. Numește sursa când compari lunile, deoarece înregistrările precipitațiilor nu sunt de acord și nicio cifră unică nu ar trebui tratată ca fiind universal definită.
Câtă ploaie primește Medellín într-un an tipic?
Precipitațiile anuale raportate variază de la 2,271 mm la 2,958 mm, în timp ce o altă referință rotunjește cifra la aproximativ 3,000 mm. Diferența reflectă diferite seturi de date climatice și metode de măsurare. Pentru planificarea practică, tratează Medellín ca o destinație cu precipitații ridicate cu două perioade mai umede, mai degrabă decât să te bazezi pe un total anual exact.
Are Medellín temperaturi similare pe tot parcursul anului?
Da, temperaturile lunare din Medellín rămân într-un interval restrâns: martie este cea mai caldă lună la 18.1 °C, iar noiembrie cea mai rece la 17.1 °C. Pe parcursul modelului zilnic mai larg, temperaturile rareori depășesc aproximativ 26 °C în timpul zilei sau scad sub aproximativ 15 °C noaptea.
Câte zile ploioase are Medellín?
O referință raportează 227 de zile de precipitații pe an, în timp ce alta înregistrează 24 de zile ploioase în noiembrie. Aceste cifre nu sunt direct interschimbabile deoarece sursele pot număra diferite cantități de ploaie măsurabile ca o zi ploioasă. Folosește 227 ca referință anuală și cele 24 de zile din noiembrie ca exemplu de lună ploioasă.
Ce ar trebui să împachetez pentru precipitațiile schimbătoare din Medellín?
Împachetează un strat compact de ploaie, straturi ușoare adaptabile și îmbrăcăminte care se usucă rapid pe parcursul anului. Pregătește-te mai atent pentru aprilie, mai, octombrie și noiembrie cu electronice protejate și încălțăminte pentru vreme umedă. Schimbările de temperatură sunt modeste, așa că protecția împotriva ploii contează mai mult decât îmbrăcămintea grea pentru vreme rece.