Hjem · Guider · Medellín Vær per Måned: Regn, Temperaturer og Utendørs Planlegging

Medellín Vær per Måned: Regn, Temperaturer og Utendørs Planlegging

Planlegg rundt Medellín vær per måned med Celsius temperaturer, to regnperioder, dagslys, tordenvær, utendørs timing og pakk råd.

Nov 3, 2026 9

Fra et utsiktspunkt i Medellín viser et termometer 17,7 °C (63,9 °F) mens du bestemmer deg for om du skal fortsette å se på dalen eller dra før skyene kommer. Den gjennomsnittlige årlige temperaturen rammer inn Medellín vær per måned: nedbør varierer mer enn varme, med Medellín som mottar 2 271 mm (89,4 in) årlig.

Medellíns temperaturvariasjon året rundt

Medellín ligger på 1 495 m, og temperaturmønsteret endres moderat gjennom året. Den gjennomsnittlige årlige temperaturen er 17,7 °C (63,9 °F), mens mars er den varmeste måneden med en gjennomsnittstemperatur på 18,1 °C og november er den kaldeste med 17,1 °C.

En bred dag-til-natt guide er mer nyttig for pakking enn den lille månedlige forskjellen: dagtemperaturene stiger sjelden over lav 80-tall, eller omtrent 26 °C, og nattemperaturene faller sjelden under omtrent 15 °C. Du trenger lette lag i stedet for tunge klær for kaldt vær.

Medellín klima referanse Temperatur Årlig gjennomsnitt 17,7 °C Varmeste månedlige gjennomsnitt: Mars 18,1 °C Kaldeste månedlige gjennomsnitt: November 17,1 °C Bred dagtemperaturstopp Omtrent 26 °C Bred nattemperaturbunn Omtrent 15 °C

De tilgjengelige kildene gir ikke en konsistent høy- og lavtemperaturverdi for hver måned, så en komplett månedlig temperaturtabell ville antyde presisjon som dataene ikke støtter. Ett kilde-spesifikt datasett oppgir januars gjennomsnittlige laveste temperatur til 14 °C og augusts gjennomsnittlige høyeste temperatur til 25 °C; behandle disse som nyttige referanser, ikke faste grenser.

Månedlige temperaturmønstre i Celsius

Januar til mars

Januar kan bringe den kaldeste nattemperaturen, med en gjennomsnittlig lav på 14 °C i ett datasett. Mars når den høyeste månedlige gjennomsnittstemperaturen på 18,1 °C, men forskjellen fra novembers 17,1 °C gjennomsnitt er bare 1 °C. Februar og mars trenger derfor ingen større endring i klær for temperatur alene.

April til juni

April, mai og juni forblir innenfor Medellíns smale årlige temperaturmønster. Nedbør blir viktigere enn den månedlige temperaturen: et lett ytterlag, pustende klær og fottøy som tåler vått underlag er mer nyttige enn et ekstra varmt lag.

Juli til september

Julis lavere nedbør i ett datasett kan gjøre utendørs planer enklere, mens august har en kilde-spesifikk gjennomsnittlig høyde på 25 °C. Ingen av månedene representerer en dramatisk varm sesong. Ha et lag for skyggefulle utsiktspunkter og kveldsbevegelser, selv under en varm ettermiddag.

Oktober til desember

Oktober og november krever mer oppmerksomhet på planlegging for vått vær enn for kulde. November registrerer den laveste månedlige gjennomsnittstemperaturen på 17,1 °C, men det bredere dag- og nattemønsteret forblir fortsatt omtrent 26 °C og 15 °C. Desember fortsetter med samme lette lagtilnærming.

For Medellín temperaturer månedlig, bruk det smale gjennomsnittet 17,1–18,1 °C som det pålitelige planleggingssignalet. Nedbør og skydekke bør bestemme dine daglige justeringer.

De to regnperiodene

Medellíns årlige nedbør beskrives vanligvis som to våtere perioder: en rundt april og mai, og en annen rundt oktober og november. De nøyaktige totalene varierer betydelig etter datasett, men timingen er konsekvent viktig for utendørs planlegging.

April kan være toppen i ett klimarekord, med et gjennomsnitt på 347 mm. Mai identifiseres som den våteste måneden av flere kilder, med rapporterte totaler på 219 mm, 235 mm, 242 mm og 246 mm. Oktober er også en betydelig våt måned i ett datasett, med 212 mm fordelt over 20 dager.

Årlige tall viser hvorfor nedbør i Medellín ikke bør reduseres til ett eksakt tall. En kilde rapporterer 2 271 mm årlig, en annen rapporterer 2 958 mm, og en bredere beskrivelse gir rundt 3 000 mm per år. Disse forskjellene reflekterer distinkte datasett og metoder, ikke en grunn til å avvise de regnfulle periodene.

Mellom de våtere periodene beskrives januar til mars som den tørre sesongen av en referanse, med 5 til 10 regndager per måned fra desember til mars. Juli er et annet lavere nedbør referansepunkt.

Formiddagsplaner versus ettermiddagsbyger

Regn gjør ikke hver utendørs dag ubrukelig, men det belønner en tidlig start. Planlegg utsiktspunkter, turer og andre eksponerte aktiviteter tidligere når himmelen er mer sannsynlig å tilby et brukbart synsvindu, og la den senere delen av dagen være fleksibel for byger, skydekke eller tordenvær.

Februar er den tørreste måneden i ett datasett med 111 mm, mens en annen identifiserer januar som den laveste med 147 mm. Et tredje datasett plasserer juli på bare 61 mm. Disse tallene er uenige om den enkelt tørreste måneden, så bruk dem som referansepunkter i stedet for en garanti for tørt vær.

November illustrerer den motsatte enden av spekteret: en kilde rapporterer omtrent 358,75 mm og 24 regndager. Det betyr ikke kontinuerlig regn i 24 hele dager, men det støtter behovet for å ha regnbeskyttelse og holde et innendørs alternativ tilgjengelig.

En kompakt paraply eller lett regnlag kan beskytte en formiddagsplan fra en plutselig byge, mens hurtigtørkende klær reduserer kostnaden ved å endre planer. Sjekk himmelen før du drar, spesielt for hevede utsiktspunkter og paragliding.

Dagslys, skyer og månedlig synlighet

På 6,2° N breddegrad opplever Medellín mindre sesongmessig dagslysforandring enn destinasjoner lenger fra ekvator. Det praktiske resultatet er en ganske stabil dagslysrhythm gjennom året, selv om de oppgitte klimareferansene ikke gir et bekreftet tall for dagslystimer for hver måned. Det ville være misvisende å tildele eksakte månedlige timer.

Skydekke er vanligvis mer avgjørende enn dagslyslengde. Et utsiktspunkt kan forbli åpent i dagslys, men miste sin dalvisibilitet under et tykt skylag. Det samme problemet påvirker fotografier, fjerne rygger og avgjørelser om å bli på et eksponert utkikkspunkt.

Medellín har i gjennomsnitt 5 timer med sollys per dag i en referanse. Dette tallet er et årlig gjennomsnitt, ikke et løfte om 5 klare timer hver dag. Det kan inkludere brutt sollys mellom byger og sier mindre om kvaliteten på synligheten på et bestemt utsiktspunkt.

For planlegging, bruk dagslys som tilgjengelig tid og skydekke som synlighetsfilter. Start med aktiviteten som trenger det klareste horisont, og gå deretter over til fleksible planer hvis skyene bygger seg opp.

Tordenvær, utsiktspunkter og paragliding

En klar morgen kan fortsatt gi vei til skyvekst og en senere byge i løpet av en av de regnfulle periodene. Risikoen for tordenvær er viktigst for eksponerte utsiktspunkter og paragliding, hvor vind, skybase og nedbør kan avbryte en tur selv om temperaturen føles komfortabel.

Velg det klareste tilgjengelige aktivitetsvinduet i stedet for å stole på en foretrukket måned. Tidlige avreiser kan forbedre sjansene for å se over dalen før skydekke tykner, men ingen måned garanterer passende flyforhold.

For utsiktspunkter er synlighet beslutningspunktet: hvis fjerne åser allerede er skjult av skyer, kan det være mer produktivt å vente enn å klatre lenger. For paragliding, følg operatørens vurdering samme dag; nedbørstall og månedlige gjennomsnitt kan ikke bekrefte flysikkerhet.

Det fem-timers årlige sollys tallet forsterker behovet for fleksibilitet. Pakk beskyttelse mot regn, men ha også en plan som fungerer under skyer: et skjermet kafé, museum eller innendørs stopp kan forhindre at værforsinkelser ødelegger dagen.

Pakk for januar til juni

Januar: Bruk lette klær, ett tilpasningsdyktig lag og et kompakt regnlag. Måneden er blant de lavere nedbørreferansene, men byger forblir mulige.

Februar: Pakk omtrent det samme utstyret. Dens 111 mm nedbørstall i ett datasett gjør den til en nyttig tørkeperiode referanse, ikke en grunn til å la regnbeskyttelse være igjen.

Mars: Behold pustende dagklær og et lett kvelds lag. Den månedlige gjennomsnittstemperaturen på 18,1 °C er årets høydepunkt, så tyngre klær er generelt unødvendige.

April: Øk beredskapen for byger. Et vanntett ytterlag, hurtigtørkende klær og fottøy med grep er mer nyttige enn varmere klær under den våtere perioden.

Mai: Bruk det sterkeste regnoppsettet i første halvdel av året: et kompakt vanntett lag, en beskyttet bag og klær som tørker raskt. Flere datasett identifiserer mai som den våteste måneden, med rapporterte totaler fra 219 mm til 246 mm.

Juni: Behold regnlaget mens du går tilbake til et mer balansert sett med pustende klær og lette lag. Planlegg for avbrudd i stedet for å pakke for kulde.

Pakk for juli til desember

Juli: Ett datasett rapporterer bare 61 mm regn, så du kan bruke et lettere regnoppsett, men ha et kompakt lag for skiftende forhold.

August: Pakk for komfortable dagtemperaturer, inkludert et lett lag og regnbeskyttelse. Den kilde-spesifikke gjennomsnittlige høyden er 25 °C, ikke et signal om å forberede seg på vedvarende varme.

September: Behold den samme tilpasningsdyktige kombinasjonen av pustende klær, et lett lag og regnbeskyttelse; detaljerte septemberforhold tilhører den separate sesongstudien.

Oktober: Øk fleksibiliteten. En kilde registrerer 212 mm over 20 dager, så hurtigtørkende klær, beskyttede elektronikk og sko tilpasset våte overflater er praktiske tillegg.

November: Bruk det mest komplette våt-værsettet: et regnlag, bagbeskyttelse og ekstra hurtigtørkende klær. De rapporterte 358,75 mm og 24 regndager gjør dette til en måned for fleksibel planlegging.

Desember: Hold regnbeskyttelse tilgjengelig mens du bruker lette lag. Desember markerer starten på 5-til-10-regndager månedlige referanseperioden som strekker seg gjennom mars, og julelysene forblir vanligvis på display til første eller andre uke i januar.

Ofte stilte spørsmål

Hvilken måned har minst nedbør i Medellín?

Svaret avhenger av datasettet: Juli er lavest med 61 mm i én kilde, februar med 111 mm i en annen, og januar med 147 mm i en tredje. Navngi kilden når du sammenligner måneder, fordi nedbørsopptegnelser er uenige og ingen enkelt tall bør behandles som universelt definitivt.

Hvor mye regn får Medellín i et typisk år?

Rapportert årlig nedbør varierer fra 2 271 mm til 2 958 mm, mens en annen referanse runder tallet til omtrent 3 000 mm. Spredningen reflekterer forskjellige klimadatasett og målemetoder. For praktisk planlegging, behandle Medellín som en høy-nedbør destinasjon med to våtere perioder i stedet for å stole på ett eksakt årlig total.

Har Medellín lignende temperaturer gjennom året?

Ja, Medellíns månedlige temperaturer holder seg innenfor et smalt område: mars er den varmeste måneden med 18,1 °C og november den kaldeste med 17,1 °C. I det bredere daglige mønsteret overstiger temperaturene sjelden omtrent 26 °C om dagen eller faller under omtrent 15 °C om natten.

Hvor mange regndager får Medellín?

En referanse rapporterer 227 nedbørsdager per år, mens en annen registrerer 24 regndager i november. Disse tallene er ikke direkte utbyttbare fordi kilder kan telle forskjellige mengder målbar regn som en regndag. Bruk 227 som den årlige referansen og novembers 24 dager som et eksempel på en våt måned.

Hva bør jeg pakke for Medellíns skiftende nedbør?

Pakk et kompakt regnlag, tilpasningsdyktige lette lag og hurtigtørkende klær gjennom hele året. Forbered deg mer nøye for april, mai, oktober og november med beskyttede elektronikk og fottøy for vått vær. Temperaturforandringer er moderate, så regnbeskyttelse betyr mer enn tunge klær for kaldt vær.

Medellin: Guatape-tur med båt, frokost, lunsj og lamaer
fra $40.49★ 4.9 (15 467)
Se tilgjengelighet