Fra et udsigtspunkt i Medellín viser et termometer 17,7 °C (63,9 °F), mens du beslutter, om du vil fortsætte med at se på dalen eller bevæge dig, før skyerne ankommer. Den gennemsnitlige årlige temperatur indrammer Medellín vejr pr. måned: nedbør varierer mere end varme, med Medellín, der modtager 2.271 mm (89,4 in) årligt.
Medellíns temperaturinterval året rundt
Medellín ligger på 1.495 m, og dens temperaturmønster ændrer sig beskedent i løbet af året. Den gennemsnitlige årlige temperatur er 17,7 °C (63,9 °F), mens marts er den varmeste måned med en gennemsnitstemperatur på 18,1 °C, og november er den koldeste med 17,1 °C.
En bred dag-til-nat guide er mere nyttig til pakning end den lille månedlige forskel: dagtemperaturer stiger sjældent over de lave 80'ere, eller omkring 26 °C, og nattemperaturer falder sjældent under omkring 15 °C. Du har brug for lette lag i stedet for tungt tøj til koldt vejr.
Medellín klima reference Temperatur Årlig gennemsnit 17,7 °C Varmeste månedlige gennemsnit: Marts 18,1 °C Koldeste månedlige gennemsnit: November 17,1 °C Bred dagtemperatur Omkring 26 °C Bred nattemperatur Omkring 15 °CDe tilgængelige kilder giver ikke en konsekvent høj- og lavtemperaturværdi for hver måned, så en komplet månedlig temperaturtabel ville antyde præcision, som dataene ikke understøtter. Et kilde-specifikt datasæt angiver januar's gennemsnitlige lavpunkt til 14 °C og august's gennemsnitlige højpunkt til 25 °C; betragt disse som nyttige benchmarks, ikke faste grænser.
Månedlige temperaturmønstre i Celsius
Januar til marts
Januar kan bringe det koldeste natbenchmark, med en gennemsnitlig lav temperatur på 14 °C i et datasæt. Marts når den højeste månedlige gennemsnitstemperatur på 18,1 °C, men forskellen fra november's 17,1 °C gennemsnit er kun 1 °C. Februar og marts kræver derfor ingen større ændring i tøj alene for temperaturen.
April til juni
April, maj og juni forbliver inden for Medellíns snævre årlige temperaturmønster. Nedbør bliver vigtigere end den månedlige temperatur: et let yderlag, åndbart tøj og fodtøj, der tåler vådt underlag, er mere nyttigt end et ekstra varmt lag.
Juli til september
Julis lavere nedbør i et datasæt kan gøre udendørs planer lettere, mens august har et kilde-specifikt gennemsnitligt højpunkt på 25 °C. Ingen af månederne repræsenterer en dramatisk varm sæson. Hold et lag til skyggefulde udsigtspunkter og aftenbevægelser, selv i en varm eftermiddag.
Oktober til december
Oktober og november kræver mere opmærksomhed på planlægning for vådt vejr end for kulde. November registrerer den laveste månedlige gennemsnitstemperatur på 17,1 °C, men det bredere dag- og natmønster forbliver stadig omkring 26 °C og 15 °C. December fortsætter med den samme lette lag tilgang.
For Medellín temperaturer månedligt, brug det snævre 17,1–18,1 °C gennemsnit som det pålidelige planlægningssignal. Nedbør og skydække bør bestemme dine daglige justeringer.
De to regnperioder
Medellíns årlige nedbør beskrives ofte som to vådere perioder: en omkring april og maj, og en anden omkring oktober og november. De præcise totaler varierer betydeligt efter datasæt, men timingen er konsekvent vigtig for udendørs planlægning.
April kan være toppen i et klimarekord, med et gennemsnit på 347 mm. Maj identificeres som den vådeste måned af flere kilder, med rapporterede totaler på 219 mm, 235 mm, 242 mm og 246 mm. Oktober er også en betydelig våd måned i et datasæt, der registrerer 212 mm fordelt over 20 dage.
Årlige tal viser, hvorfor nedbør i Medellín ikke bør reduceres til et præcist tal. En kilde rapporterer 2.271 mm årligt, en anden rapporterer 2.958 mm, og en bredere beskrivelse giver omkring 3.000 mm pr. år. Disse forskelle afspejler forskellige datasæt og metoder, ikke en grund til at afvise de regnfulde perioder.
Mellem de vådere stræk beskrives januar til marts som den tørre sæson af en reference, med 5 til 10 regnfulde dage pr. måned fra december til marts. Juli er et andet lavere nedbør referencepunkt.
Formiddagsplaner versus eftermiddagsbyger
Regn gør ikke hver udendørs dag ubrugelig, men det belønner en tidlig start. Planlæg udsigtspunkter, gåture og andre udsatte aktiviteter tidligere, når himlen er mere tilbøjelig til at tilbyde et brugbart synsvindue, og lad derefter den senere del af dagen være fleksibel for byger, skydække eller tordenvejr.
Februar er den tørreste måned i et datasæt med 111 mm, mens et andet identificerer januar som den laveste med 147 mm. Et tredje datasæt placerer juli på kun 61 mm. Disse tal er uenige om den enkelt tørreste måned, så brug dem som referencepunkter snarere end en garanti for tørt vejr.
November illustrerer den modsatte ende af spektret: en kilde rapporterer cirka 358,75 mm og 24 regnfulde dage. Det betyder ikke kontinuerlig regn i 24 fulde dage, men det understøtter at bære regnbeskyttelse og holde et indendørs alternativ tilgængeligt.
En kompakt paraply eller let regnlag kan beskytte en formiddagsplan mod en pludselig byge, mens hurtigttørrende tøj reducerer omkostningerne ved at ændre planer. Tjek himlen, før du går, især for hævede udsigtspunkter og paraglidning.
Dagslys, skyer og månedlig synlighed
På 6,2° N breddegrad oplever Medellín mindre sæsonmæssig dagslysændring end destinationer længere væk fra ækvator. Det praktiske resultat er en ret stabil dagslysrhythmus gennem året, selvom de leverede klimareferencer ikke giver et verificeret dagslystimer for hver måned. Det ville være misvisende at tildele præcise månedlige timer.
Skycover er normalt mere afgørende end dagslyslængde. Et udsigtspunkt kan forblive åbent i dagslys, men miste sin dal-synlighed under et tykt skylag. Det samme problem påvirker fotografier, fjerne bjergkæder og beslutninger om at blive ved et udsat udsigtspunkt.
Medellín gennemsnitligt 5 timers solskin pr. dag i en reference. Det tal er et årligt gennemsnit, ikke et løfte om 5 klare timer hver dag. Det kan inkludere brudt solskin mellem byger og siger mindre om kvaliteten af synligheden ved et bestemt udsigtspunkt.
Til planlægning, brug dagslys som den tilgængelige tid og skydække som synlighedsfiltret. Start med den aktivitet, der har brug for den klareste horisont, og gå derefter til fleksible planer, hvis skyerne bygger op.
Tordenvejr, udsigtspunkter og paraglidning
En klar morgen kan stadig give plads til skyvækst og en senere byge under enten regnperiode. Tordenvejr risiko er vigtigst for udsatte udsigtspunkter og paraglidning, hvor vind, skylag og nedbør kan afbryde en udflugt, selvom temperaturen føles behagelig.
Vælg det klareste tilgængelige aktivitetsvindue i stedet for at stole på en foretrukken måned. Tidlige afgang kan forbedre chancerne for at se over dalen, før skydækket tykner, men ingen måned garanterer egnede flyveforhold.
For udsigtspunkter er synlighed beslutningspunktet: hvis fjerne bakker allerede er skjult af skyer, kan det være mere produktivt at vente end at klatre længere. For paraglidning, følg operatørens vurdering samme dag; nedbørstal og månedlige gennemsnit kan ikke bekræfte flyvesikkerhed.
Det fem-timers årlige solskin tal understreger behovet for fleksibilitet. Pak beskyttelse mod regn, men hold også en plan, der fungerer under skyer: et beskyttet café, museum eller indendørs stop kan forhindre, at en vejrforsinkelse opsluger dagen.
Pakkeliste for januar til juni
Januar: Brug let tøj, et tilpasseligt lag og et kompakt regnlag. Måneden er blandt de lavere nedbørsreferencer, men byger forbliver mulige.
Februar: Pak stort set det samme udstyr. Dens 111 mm nedbørstal i et datasæt gør det til en nyttig tørperiode reference, ikke en grund til at efterlade regnbeskyttelse.
Marts: Hold åndbart dagtøj og et let aftenlag. Det 18,1 °C månedlige gennemsnit er årets højdepunkt, så tungere tøj er generelt unødvendigt.
April: Øg beredskabet til byger. Et vandtæt yderlag, hurtigttørrende tøj og fodtøj med greb er mere nyttige end varmere tøj under den vådere periode.
Maj: Brug det stærkeste regnsæt i første halvdel af året: et kompakt vandtæt lag, en beskyttet taske og tøj, der tørrer hurtigt. Flere datasæt identificerer maj som den vådeste måned, med rapporterede totaler fra 219 mm til 246 mm.
Juni: Behold regnlaget, mens du vender tilbage til en mere afbalanceret pakke af åndbare klæder og lette lag. Planlæg for afbrydelser i stedet for at pakke til kulde.
Pakkeliste for juli til december
Juli: Et datasæt rapporterer kun 61 mm regn, så du kan bruge et lettere regnsæt, men hold et kompakt lag til skiftende forhold.
August: Pak til komfortable dagtemperaturer, inklusive et let lag og regnbeskyttelse. Det kilde-specifikke gennemsnitlige højpunkt er 25 °C, ikke et signal om at forberede sig på vedvarende varme.
September: Hold den samme tilpasselige kombination af åndbart tøj, et let lag og regnbeskyttelse; detaljerede septemberforhold tilhører den separate sæsonundersøgelse.
Oktober: Øg fleksibiliteten. En kilde registrerer 212 mm over 20 dage, så hurtigttørrende tøj, beskyttede elektroniske enheder og sko, der er velegnede til våde overflader, er praktiske tilføjelser.
November: Brug det mest komplette vådvejrssæt: et regnlag, taske beskyttelse og ekstra hurtigttørrende tøj. De rapporterede 358,75 mm og 24 regnfulde dage gør dette til en måned for fleksibel planlægning.
December: Hold regnbeskyttelse tilgængelig, mens du bruger lette lag. December indleder den 5-til-10-regnfulde-dage månedlige referenceperiode, der strækker sig gennem marts, og julelys forbliver typisk tændt gennem den første eller anden uge i januar.
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken måned har den mindste nedbør i Medellín?
Svaret afhænger af datasættet: Juli er lavest med 61 mm i en kilde, februar med 111 mm i en anden, og januar med 147 mm i en tredje. Nævn kilden, når du sammenligner måneder, fordi nedbørsoptegnelser er uenige, og ingen enkelt figur bør behandles som universelt definit.
Hvor meget regn får Medellín i et typisk år?
Rapporteret årlig nedbør varierer fra 2.271 mm til 2.958 mm, mens en anden reference rundede tallet til omkring 3.000 mm. Spredningen afspejler forskellige klimadatasæt og målemetoder. Til praktisk planlægning, betragt Medellín som en destination med høj nedbør med to vådere perioder i stedet for at stole på et præcist årligt total.
Har Medellín lignende temperaturer året rundt?
Ja, Medellíns månedlige temperaturer forbliver inden for et snævert interval: Marts er den varmeste måned med 18,1 °C og november den koldeste med 17,1 °C. På tværs af det bredere daglige mønster overstiger temperaturerne sjældent omkring 26 °C om dagen eller falder under omkring 15 °C om natten.
Hvor mange regnfulde dage får Medellín?
En reference rapporterer 227 nedbørsdage pr. år, mens en anden registrerer 24 regnfulde dage i november. Disse tal er ikke direkte udskiftelige, fordi kilder kan tælle forskellige mængder af målbar regn som en regnfuld dag. Brug 227 som den årlige reference og novembers 24 dage som et eksempel på en våd måned.
Hvad skal jeg pakke til Medellíns skiftende nedbør?
Pakk et kompakt regnlag, tilpasselige lette lag og hurtigttørrende tøj hele året. Forbered dig mere omhyggeligt til april, maj, oktober og november med beskyttede elektroniske enheder og fodtøj til vådt vejr. Temperaturændringer er beskedne, så regnbeskyttelse betyder mere end tungt tøj til koldt vejr.