Počasie v Medellíne podľa mesiaca: Dážď, teploty a plánovanie vonku
Plánujte podľa počasia v Medellíne podľa mesiaca s teplotami v Celziusoch, dvoma daždivými obdobiami, denným svetlom, búrkami, časovaním vonkajších aktivít a radami na balenie.
Na vyhliadke v Medellíne teplomer ukazuje 17,7 °C (63,9 °F), keď sa rozhodujete, či pokračovať v sledovaní údolia alebo sa presunúť pred príchodom oblakov. Priemerná ročná teplota rámcuje počasie v Medellíne podľa mesiaca: zrážky sa líšia viac ako teplo, pričom Medellín dostáva 2 271 mm (89,4 in) ročne.
Teplotný rozsah Medellínu počas celého roka
Medellín leží vo výške 1 495 m a jeho teplotný vzor sa počas kalendára mení len mierne. Priemerná ročná teplota je 17,7 °C (63,9 °F), pričom marec je najteplejším mesiacom s priemernou teplotou 18,1 °C a november je najchladnejší s 17,1 °C.
Široký sprievodca od dňa k noci je užitočnejší na balenie ako malý mesačný rozdiel: denné teploty zriedka stúpajú nad nízke 80. roky, alebo približne 26 °C, a nočné teploty zriedka klesajú pod približne 15 °C. Potrebujete ľahké vrstvy namiesto ťažkého oblečenia na chladné počasie.
Referenčné údaje o klíme v Medellíne Teplota Ročný priemer 17,7 °C Najteplejší mesačný priemer: marec 18,1 °C Najchladnejší mesačný priemer: november 17,1 °C Široký denný strop Približne 26 °C Široký nočný strop Približne 15 °CDostupné zdroje neposkytujú konzistentnú hodnotu maximálnej a minimálnej teploty pre každý mesiac, takže kompletná mesačná teplotná tabuľka by naznačovala presnosť, ktorú údaje nepodporujú. Jeden zdroj uvádza priemernú minimálnu teplotu v januári na 14 °C a priemernú maximálnu teplotu v auguste na 25 °C; považujte ich za užitočné referenčné hodnoty, nie za pevné limity.
Mesačné teplotné vzory v Celziusoch
Január až marec
Január môže priniesť najchladnejší nočný benchmark, s priemernou minimálnou teplotou 14 °C v jednom súbore údajov. Marec dosahuje najvyšší mesačný priemer na 18,1 °C, ale rozdiel od novembrového priemeru 17,1 °C je len 1 °C. Február a marec preto nevyžadujú žiadnu významnú zmenu oblečenia len kvôli teplote.
Apríl až jún
Apríl, máj a jún zostávajú v rámci úzkeho ročného teplotného vzoru Medellínu. Zrážky sa stávajú dôležitejšími ako mesačná teplota: ľahká vonkajšia vrstva, priedušné oblečenie a obuv, ktorá toleruje mokrý chodník, sú užitočnejšie ako ďalšia teplá vrstva.
Júl až september
Nižšie zrážky v júli v jednom súbore údajov môžu uľahčiť vonkajšie plány, zatiaľ čo august má priemernú maximálnu teplotu 25 °C podľa konkrétneho zdroja. Žiaden z mesiacov nepredstavuje dramatické horúce obdobie. Majte vrstvu na zatienených vyhliadkach a večerných aktivitách, aj počas teplého popoludnia.
Október až december
Október a november si vyžadujú väčšiu pozornosť na plánovanie v daždivom počasí ako na chlad. November zaznamenáva najnižší mesačný priemer na 17,1 °C, no širší denný a nočný vzor zostáva okolo 26 °C a 15 °C. December pokračuje v rovnakom prístupe s ľahkými vrstvami.
Pre mesačné teploty v Medellíne použite úzky rozsah 17,1–18,1 °C ako spoľahlivý signál na plánovanie. Zrážky a oblačnosť by mali určovať vaše denné úpravy.
Obdobia s dažďom
Ročné zrážky v Medellíne sa bežne opisujú ako dve vlhkejšie obdobia: jedno okolo apríla a mája a druhé okolo októbra a novembra. Presné celkové hodnoty sa výrazne líšia podľa súboru údajov, ale načasovanie je pre vonkajšie plánovanie stále dôležité.
Apríl môže byť vrcholom v jednom klimatickom zázname, s priemerom 347 mm. Máj je identifikovaný ako najdaždivejší mesiac podľa viacerých zdrojov, s hlásenými celkovými hodnotami 219 mm, 235 mm, 242 mm a 246 mm. Október je tiež významným daždivým mesiacom v jednom súbore údajov, zaznamenávajúcim 212 mm rozložených na 20 dní.
Ročné údaje ukazujú, prečo by sa zrážky v Medellíne nemali znižovať na jedno presné číslo. Jeden zdroj uvádza 2 271 mm ročne, iný uvádza 2 958 mm a širší popis uvádza okolo 3 000 mm ročne. Tieto rozdiely odrážajú rôzne súbory údajov a metódy, nie dôvod na odmietnutie daždivých období.
Medzi vlhkejšími obdobiami je január až marec opísaný ako suchšie obdobie podľa jedného odkazu, s 5 až 10 daždivými dňami za mesiac od decembra do marca. Júl je ďalším referenčným bodom s nižšími zrážkami.
Ranné plány verzus popoludňajšie prehánky
Dážď nerobí každý vonkajší deň nepoužiteľným, ale odmeňuje skorý začiatok. Naplánujte vyhliadky, prechádzky a iné vystavené aktivity skôr, keď sú oblohy pravdepodobnejšie, že ponúknu použiteľné okno viditeľnosti, a potom nechajte neskoršiu časť dňa flexibilnú na prehánky, oblačnosť alebo búrky.
Február je najsuchší mesiac v jednom súbore údajov s 111 mm, zatiaľ čo iný identifikuje január ako najnižší s 147 mm. Tretí súbor údajov uvádza júl s iba 61 mm. Tieto čísla sa nezhodujú na jednom najsuchšom mesiaci, takže ich používajte ako referenčné body namiesto záruky suchého počasia.
November ilustruje opačný koniec rozsahu: jeden zdroj uvádza približne 358,75 mm a 24 daždivých dní. To neznamená nepretržitý dážď po celé 24 dní, ale podporuje nosenie ochrany pred dažďom a udržanie dostupnej alternatívy v interiéri.
Kompaktný dáždnik alebo ľahká dažďová vrstva môžu chrániť ranný plán pred náhlym prehánkovaním, zatiaľ čo rýchloschnúce oblečenie znižuje náklady na zmenu plánov. Skontrolujte oblohu pred odchodom, najmä pre vyvýšené vyhliadky a paragliding.
Dené svetlo, oblačnosť a mesačná viditeľnosť
Na 6,2° severnej šírky Medellín zažíva menej sezónnych zmien v dennom svetle ako destinácie ďalej od rovníka. Praktický výsledok je pomerne stabilný rytmus denného svetla počas celého roka, hoci poskytnuté klimatické referencie neposkytujú overenú hodnotu hodín denného svetla pre každý mesiac. Bolo by zavádzajúce priradiť presné mesačné hodiny.
Oblačnosť je zvyčajne rozhodujúcejšia ako dĺžka denného svetla. Vyhliadka môže zostať otvorená počas denného svetla, no môže stratiť viditeľnosť údolia pod hustou vrstvou oblakov. Rovnaký problém ovplyvňuje fotografie, vzdialené hrebeňové línie a rozhodovanie o zotrvaní na vystavenej vyhliadke.
Medellín priemerne zaznamenáva 5 hodín slnečného svitu denne v jednom odkaze. Toto číslo je ročný priemer, nie sľub 5 jasných hodín každý deň. Môže zahŕňať prerušované slnečné svetlo medzi prehánkami a hovorí menej o kvalite viditeľnosti na konkrétnej vyhliadke.
Na plánovanie používajte denné svetlo ako dostupný čas a oblačnosť ako filter viditeľnosti. Začnite s aktivitou, ktorá potrebuje najjasnejší horizont, a potom prejdite na flexibilné plány, ak sa oblačnosť zvyšuje.
Búrky, vyhliadky a paragliding
Jasné ráno môže stále ustúpiť rastu oblakov a neskoršej prehánke počas ktoréhokoľvek daždivého obdobia. Riziko búrok je najdôležitejšie pre vystavené vyhliadky a paragliding, kde vietor, základňa oblakov a zrážky môžu prerušiť výlet, aj keď sa teplota cíti pohodlne.
Vyberte si najjasnejšie dostupné okno aktivity namiesto spoliehania sa na preferovaný mesiac. Skoré odchody môžu zlepšiť šance na pohľad na údolie pred tým, ako sa oblačnosť zhustí, ale žiaden mesiac nezaručuje vhodné podmienky na lietanie.
Pre vyhliadky je viditeľnosť rozhodujúcim bodom: ak sú vzdialené kopce už skryté pod oblakmi, čakanie môže byť produktívnejšie ako ďalej stúpať. Pre paragliding sa riaďte rovnakým hodnotením operátora v ten deň; zrážkové celkové hodnoty a mesačné priemery nemôžu potvrdiť bezpečnosť letu.
Číslo päť hodín ročného slnečného svitu posilňuje potrebu flexibility. Zbaľte si ochranu pred dažďom, ale tiež si pripravte plán, ktorý funguje pod oblakmi: chránená kaviareň, múzeum alebo vnútorná zastávka môžu zabrániť tomu, aby počasie skomplikovalo deň.
Balenie na január až jún
Január: Použite ľahké oblečenie, jednu prispôsobivú vrstvu a kompaktnú dažďovú vrstvu. Mesiac patrí medzi referencie s nižšími zrážkami, ale prehánky zostávajú možné.
Február: Zbaľte si rovnakú súpravu. Jeho zrážková hodnota 111 mm v jednom súbore údajov robí z neho užitočnú referenciu na suché obdobie, nie dôvod na opustenie ochrany pred dažďom.
Marec: Udržujte priedušné denné oblečenie a ľahkú večernú vrstvu. Priemerná mesačná teplota 18,1 °C je ročným vrcholom, takže ťažšie oblečenie je zvyčajne zbytočné.
Apríl: Zvyšte pripravenosť na prehánky. Nepremokavá vonkajšia vrstva, rýchloschnúce oblečenie a obuv s dobrým gripom sú užitočnejšie ako teplejšie oblečenie počas vlhkejšieho obdobia.
Máj: Použite najsilnejšiu dažďovú súpravu prvej polovice roka: kompaktnú nepremokavú vrstvu, chránenú tašku a oblečenie, ktoré rýchlo schne. Viaceré súbory údajov identifikujú máj ako najdaždivejší mesiac, s hlásenými celkovými hodnotami od 219 mm do 246 mm.
Jún: Udržujte dažďovú vrstvu, zatiaľ čo sa vraciate k vyváženejšej súprave priedušných šiat a ľahkých vrstiev. Plánujte na prerušenia, namiesto balenia na chlad.
Balenie na júl až december
Júl: Jeden súbor údajov uvádza iba 61 mm zrážok, takže môžete použiť ľahšiu súpravu na prehánky, ale majte kompaktnú vrstvu na meniace sa podmienky.
August: Zbaľte si na pohodlné denné teploty, vrátane ľahkej vrstvy a ochrany pred dažďom. Priemerná maximálna teplota podľa konkrétneho zdroja je 25 °C, nie je to signál na prípravu na dlhodobé teplo.
September: Udržujte rovnakú prispôsobivú kombináciu priedušného oblečenia, ľahkej vrstvy a ochrany pred dažďom; podrobné podmienky v septembri patria do samostatnej sezónnej štúdie.
Október: Zvyšte flexibilitu. Jeden zdroj zaznamenáva 212 mm za 20 dní, takže rýchloschnúce oblečenie, chránená elektronika a obuv vhodná na mokré povrchy sú praktickými doplnkami.
November: Použite najkompletnejšiu súpravu na daždivé počasie: dažďovú vrstvu, ochranu tašky a náhradné rýchloschnúce oblečenie. Hlásených 358,75 mm a 24 daždivých dní robí z tohto mesiaca mesiac pre flexibilné plánovanie.
December: Udržujte ochranu pred dažďom dostupnú, pričom používate ľahké vrstvy. December začína obdobie 5 až 10 daždivých dní za mesiac, ktoré pokračuje až do marca, a vianočné svetlá zvyčajne zostávajú na výstave do prvého alebo druhého januárového týždňa.
Často kladené otázky
Ktorý mesiac má najmenej zrážok v Medellíne?
Odpoveď závisí od súboru údajov: júl je najnižší s 61 mm v jednom zdroji, február s 111 mm v inom a január s 147 mm v treťom. Uveďte zdroj pri porovnávaní mesiacov, pretože záznamy o zrážkach sa nezhodujú a žiadne jediné číslo by sa nemalo považovať za univerzálne definitívne.
Koľko dažďa dostane Medellín v typickom roku?
Hlásené ročné zrážky sa pohybujú od 2 271 mm do 2 958 mm, zatiaľ čo iný odkaz zaokrúhľuje číslo na okolo 3 000 mm. Rozpätie odráža rôzne klimatické súbory údajov a metódy merania. Pre praktické plánovanie považujte Medellín za destináciu s vysokými zrážkami s dvoma vlhkejšími obdobiami, namiesto spoliehania sa na jedno presné ročné celkové číslo.
Má Medellín podobné teploty počas celého roka?
Áno, mesačné teploty v Medellíne zostávajú v úzkom rozsahu: marec je najteplejším mesiacom s 18,1 °C a november najchladnejším s 17,1 °C. V širšom dennom vzore teploty zriedka prekračujú približne 26 °C cez deň alebo klesajú pod približne 15 °C v noci.
Koľko daždivých dní má Medellín?
Jeden odkaz uvádza 227 dní zrážok za rok, zatiaľ čo iný zaznamenáva 24 daždivých dní v novembri. Tieto čísla nie sú priamo zamieňateľné, pretože zdroje môžu počítať rôzne množstvá merateľného dažďa ako daždivý deň. Použite 227 ako ročnú referenciu a novembrových 24 dní ako príklad vlhkého mesiaca.
Čo by som mal zbaľiť na meniace sa zrážky v Medellíne?
Zbaľte si kompaktnú dažďovú vrstvu, prispôsobivé ľahké vrstvy a rýchloschnúce oblečenie počas celého roka. Pripravte sa dôkladnejšie na apríl, máj, október a november s chránenou elektronikou a obuvou do daždivého počasia. Zmeny teplôt sú mierne, takže ochrana pred dažďom je dôležitejšia ako ťažké oblečenie na chladné počasie.