Καιρός στο Μεδεγίν κατά Μήνα: Βροχές, Θερμοκρασίες και Σχεδιασμός Υπαίθριων Δραστηριοτήτων
Σχεδιάστε γύρω από τον καιρό του Μεδεγίν κατά μήνα με θερμοκρασίες σε Κελσίου, δύο βροχερές περιόδους, ημέρα, καταιγίδες, χρόνο υπαίθριων δραστηριοτήτων και συμβουλές για τη συσκευασία.
Σε ένα σημείο θέασης του Μεδεγίν, ένα θερμόμετρο δείχνει 17.7 °C (63.9 °F) καθώς αποφασίζετε αν θα συνεχίσετε να παρακολουθείτε την κοιλάδα ή αν θα μετακινηθείτε πριν φτάσουν τα σύννεφα. Αυτή η μέση ετήσια θερμοκρασία καθορίζει τον καιρό του Μεδεγίν κατά μήνα: οι βροχές ποικίλλουν περισσότερο από τη θερμότητα, με το Μεδεγίν να λαμβάνει 2,271 mm (89.4 in) ετησίως.
Η θερμοκρασία του Μεδεγίν καθ' όλη τη διάρκεια του έτους
Το Μεδεγίν βρίσκεται σε υψόμετρο 1,495 μ., και το πρότυπο θερμοκρασίας του αλλάζει ελαφρώς κατά τη διάρκεια του έτους. Η μέση ετήσια θερμοκρασία είναι 17.7 °C (63.9 °F), ενώ ο Μάρτιος είναι ο θερμότερος μήνας με μέση θερμοκρασία 18.1 °C και ο Νοέμβριος είναι ο ψυχρότερος με 17.1 °C.
Ένας ευρύς οδηγός ημέρας-νύχτας είναι πιο χρήσιμος για τη συσκευασία από τη μικρή μηνιαία διαφορά: οι θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια της ημέρας σπάνια ξεπερνούν τους χαμηλούς 80 βαθμούς, ή περίπου 26 °C, και οι νυχτερινές μετρήσεις σπάνια πέφτουν κάτω από περίπου 15 °C. Χρειάζεστε ελαφριά ρούχα αντί για βαριά ρούχα για κρύο καιρό.
Αναφορά κλίματος Μεδεγίν Θερμοκρασία Μέση ετήσια 17.7 °C Θερμότερη μηνιαία μέση: Μάρτιος 18.1 °C Ψυχρότερη μηνιαία μέση: Νοέμβριος 17.1 °C Ευρύς ημερήσιος ανώτατος Περίπου 26 °C Ευρύς νυχτερινός κατώτατος Περίπου 15 °CΟι διαθέσιμες πηγές δεν παρέχουν μια συνεπή τιμή υψηλής και χαμηλής θερμοκρασίας για κάθε μήνα, επομένως ένας πλήρης μηνιαίος πίνακας θερμοκρασιών θα υποδείκνυε ακρίβεια που τα δεδομένα δεν υποστηρίζουν. Ένα σύνολο δεδομένων συγκεκριμένης πηγής αναφέρει τη μέση χαμηλή θερμοκρασία του Ιανουαρίου στα 14 °C και τη μέση υψηλή του Αυγούστου στα 25 °C; θεωρήστε αυτές ως χρήσιμα σημεία αναφοράς, όχι ως σταθερά όρια.
Μηνιαία πρότυπα θερμοκρασίας σε Κελσίου
Ιανουάριος έως Μάρτιος
Ο Ιανουάριος μπορεί να φέρει τον ψυχρότερο νυχτερινό δείκτη, με μέση χαμηλή θερμοκρασία 14 °C σε ένα σύνολο δεδομένων. Ο Μάρτιος φτάνει τη μεγαλύτερη μηνιαία μέση θερμοκρασία στα 18.1 °C, αλλά η διαφορά από τη μέση του Νοεμβρίου 17.1 °C είναι μόνο 1 °C. Ο Φεβρουάριος και ο Μάρτιος επομένως δεν χρειάζονται σημαντική αλλαγή ρούχων μόνο για τη θερμοκρασία.
Απρίλιος έως Ιούνιος
Ο Απρίλιος, ο Μάιος και ο Ιούνιος παραμένουν εντός του στενού ετήσιου προτύπου θερμοκρασίας του Μεδεγίν. Οι βροχές γίνονται πιο σημαντικές από τη μηνιαία θερμοκρασία: ένα ελαφρύ εξωτερικό στρώμα, αναπνεύσιμα ρούχα και υποδήματα που αντέχουν σε υγρές επιφάνειες είναι πιο χρήσιμα από ένα επιπλέον ζεστό στρώμα.
Ιούλιος έως Σεπτέμβριο
Η χαμηλότερη βροχόπτωση του Ιουλίου σε ένα σύνολο δεδομένων μπορεί να διευκολύνει τα σχέδια υπαίθριας δραστηριότητας, ενώ ο Αύγουστος έχει μια μέση υψηλή θερμοκρασία συγκεκριμένης πηγής 25 °C. Κανένας μήνας δεν αντιπροσωπεύει μια δραματική καυτή περίοδο. Διατηρήστε ένα στρώμα για σκιερά σημεία θέασης και νυχτερινές μετακινήσεις, ακόμη και κατά τη διάρκεια ενός ζεστού απογεύματος.
Οκτώβριος έως Δεκέμβριο
Ο Οκτώβριος και ο Νοέμβριος απαιτούν περισσότερη προσοχή στον σχεδιασμό για βροχερό καιρό από ότι για κρύο. Ο Νοέμβριος καταγράφει τη χαμηλότερη μηνιαία μέση θερμοκρασία στα 17.1 °C, ωστόσο το ευρύτερο ημερήσιο και νυχτερινό πρότυπο παραμένει περίπου 26 °C και 15 °C. Ο Δεκέμβριος συνεχίζει την ίδια προσέγγιση με ελαφριά στρώματα.
Για τις θερμοκρασίες του Μεδεγίν μηνιαίως, χρησιμοποιήστε το στενό εύρος 17.1–18.1 °C ως αξιόπιστο σήμα σχεδιασμού. Οι βροχές και η κάλυψη από σύννεφα θα πρέπει να καθορίσουν τις καθημερινές σας προσαρμογές.
Οι δύο βροχερές περίοδοι
Η ετήσια βροχόπτωση του Μεδεγίν περιγράφεται συνήθως ως δύο πιο υγρές περιόδους: μία γύρω από τον Απρίλιο και τον Μάιο, και μία άλλη γύρω από τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο. Οι ακριβείς συνολικοί όγκοι ποικίλλουν σημαντικά ανάλογα με το σύνολο δεδομένων, αλλά η χρονική στιγμή έχει σημασία για τον σχεδιασμό υπαίθριων δραστηριοτήτων.
Ο Απρίλιος μπορεί να είναι η κορυφή σε μια κλιματική καταγραφή, με μέσο όρο 347 mm. Ο Μάιος αναγνωρίζεται ως ο πιο βροχερός μήνας από πολλές πηγές, με αναφερόμενους συνολικούς όγκους 219 mm, 235 mm, 242 mm και 246 mm. Ο Οκτώβριος είναι επίσης ένας σημαντικός βροχερός μήνας σε ένα σύνολο δεδομένων, καταγράφοντας 212 mm σε 20 ημέρες.
Ετήσιες τιμές δείχνουν γιατί η βροχόπτωση στο Μεδεγίν δεν πρέπει να μειωθεί σε έναν ακριβή αριθμό. Μια πηγή αναφέρει 2,271 mm ετησίως, μια άλλη αναφέρει 2,958 mm, και μια ευρύτερη περιγραφή δίνει περίπου 3,000 mm ανά έτος. Αυτές οι διαφορές αντικατοπτρίζουν διακριτά σύνολα δεδομένων και μεθόδους, όχι λόγο για να απορριφθούν οι βροχερές περίοδοι.
Μεταξύ των πιο υγρών περιόδων, ο Ιανουάριος έως ο Μάρτιος περιγράφεται ως η ξηρότερη εποχή από μια αναφορά, με 5 έως 10 βροχερές ημέρες ανά μήνα από τον Δεκέμβριο έως τον Μάρτιο. Ο Ιούλιος είναι ένα άλλο σημείο αναφοράς με χαμηλή βροχόπτωση.
Πρωινά σχέδια έναντι απογευματινών βροχών
Η βροχή δεν καθιστά κάθε υπαίθρια ημέρα μη χρησιμοποιήσιμη, αλλά ανταμείβει μια πρώιμη εκκίνηση. Προγραμματίστε σημεία θέασης, περιπάτους και άλλες εκτεθειμένες δραστηριότητες νωρίτερα όταν οι ουρανοί είναι πιο πιθανό να προσφέρουν ένα χρήσιμο παράθυρο ορατότητας, και στη συνέχεια αφήστε το υπόλοιπο της ημέρας ευέλικτο για βροχές, κάλυψη από σύννεφα ή καταιγίδες.
Ο Φεβρουάριος είναι ο ξηρότερος μήνας σε ένα σύνολο δεδομένων με 111 mm, ενώ ένα άλλο αναγνωρίζει τον Ιανουάριο ως τον χαμηλότερο με 147 mm. Ένα τρίτο σύνολο δεδομένων τοποθετεί τον Ιούλιο μόνο στα 61 mm. Αυτές οι τιμές διαφωνούν για τον μοναδικό ξηρότερο μήνα, επομένως χρησιμοποιήστε τις ως σημεία αναφοράς αντί για εγγύηση ξηρού καιρού.
Ο Νοέμβριος απεικονίζει την αντίθετη πλευρά του εύρους: μια πηγή αναφέρει περίπου 358.75 mm και 24 βροχερές ημέρες. Αυτό δεν σημαίνει συνεχόμενη βροχή για 24 ολόκληρες ημέρες, αλλά υποστηρίζει τη μεταφορά προστασίας από τη βροχή και τη διατήρηση μιας εναλλακτικής λύσης σε εσωτερικούς χώρους.
Ένα συμπαγές ομπρέλα ή ελαφρύ στρώμα βροχής μπορεί να προστατεύσει ένα πρωινό σχέδιο από μια ξαφνική βροχή, ενώ τα ρούχα που στεγνώνουν γρήγορα μειώνουν το κόστος αλλαγής σχεδίων. Ελέγξτε τον ουρανό πριν φύγετε, ειδικά για ανυψωμένα σημεία θέασης και παραπέντε.
Ημέρα, σύννεφα και μηνιαία ορατότητα
Στο 6.2° βόρεια γεωγραφικό πλάτος, το Μεδεγίν βιώνει λιγότερη εποχιακή αλλαγή φωτός ημέρας από προορισμούς πιο μακριά από τον ισημερινό. Το πρακτικό αποτέλεσμα είναι ένας αρκετά σταθερός ρυθμός φωτός ημέρας καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, αν και οι παρεχόμενες κλιματικές αναφορές δεν παρέχουν μια επαληθευμένη τιμή ωρών φωτός ημέρας για κάθε μήνα. Θα ήταν παραπλανητικό να ανατεθούν ακριβείς μηνιαίες ώρες.
Η κάλυψη από σύννεφα είναι συνήθως πιο αποφασιστική από τη διάρκεια του φωτός ημέρας. Ένα σημείο θέασης μπορεί να παραμείνει ανοιχτό κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά να χάσει την ορατότητα της κοιλάδας κάτω από ένα παχύ στρώμα σύννεφων. Το ίδιο ζήτημα επηρεάζει τις φωτογραφίες, τις απομακρυσμένες κορυφογραμμές και τις αποφάσεις σχετικά με την παραμονή σε ένα εκτεθειμένο παρατηρητήριο.
Το Μεδεγίν έχει κατά μέσο όρο 5 ώρες ηλιοφάνειας ανά ημέρα σε μια αναφορά. Αυτός ο αριθμός είναι μια ετήσια μέση τιμή, όχι μια υπόσχεση για 5 καθαρές ώρες κάθε ημέρα. Μπορεί να περιλαμβάνει σπαστή ηλιοφάνεια μεταξύ των βροχών και λέει λιγότερα για την ποιότητα της ορατότητας σε ένα συγκεκριμένο σημείο θέασης.
Για τον προγραμματισμό, χρησιμοποιήστε το φως της ημέρας ως διαθέσιμο χρόνο και την κάλυψη από σύννεφα ως φίλτρο ορατότητας. Ξεκινήστε με τη δραστηριότητα που χρειάζεται τον πιο καθαρό ορίζοντα, στη συνέχεια μετακινηθείτε σε ευέλικτα σχέδια αν τα σύννεφα αυξάνονται.
Καταιγίδες, σημεία θέασης και παραπέντε
Ένα πρωινό που φαίνεται καθαρό μπορεί να δώσει τη θέση του σε ανάπτυξη σύννεφων και σε μια αργότερη βροχή κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε βροχερής περιόδου. Ο κίνδυνος καταιγίδας έχει μεγαλύτερη σημασία για εκτεθειμένα σημεία θέασης και παραπέντε, όπου ο άνεμος, η βάση των σύννεφων και η βροχόπτωση μπορούν να διακόψουν μια εκδρομή ακόμη και αν η θερμοκρασία φαίνεται άνετη.
Επιλέξτε το πιο καθαρό διαθέσιμο παράθυρο δραστηριότητας αντί να βασίζεστε σε έναν προτιμώμενο μήνα. Οι πρώιμες αναχωρήσεις μπορούν να βελτιώσουν τις πιθανότητες να δείτε πέρα από την κοιλάδα πριν πυκνώσουν τα σύννεφα, αλλά κανένας μήνας δεν εγγυάται κατάλληλες συνθήκες πτήσης.
Για τα σημεία θέασης, η ορατότητα είναι το σημείο απόφασης: αν οι απομακρυσμένοι λόφοι είναι ήδη κρυμμένοι από σύννεφα, η αναμονή μπορεί να είναι πιο παραγωγική από την περαιτέρω αναρρίχηση. Για το παραπέντε, ακολουθήστε την ίδια ημέρα αξιολόγηση του χειριστή; οι συνολικοί όγκοι βροχής και οι μηνιαίες μέσες δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν την ασφάλεια πτήσης.
Ο πεντάωρος ετήσιος αριθμός ηλιοφάνειας ενισχύει την ανάγκη για ευελιξία. Συσκευάστε προστασία από τη βροχή, αλλά διατηρήστε επίσης ένα σχέδιο που λειτουργεί κάτω από σύννεφα: ένα προστατευμένο καφέ, μουσείο ή εσωτερικός σταθμός μπορεί να αποτρέψει μια καθυστέρηση λόγω καιρού από το να καταναλώσει την ημέρα.
Συσκευασία για Ιανουάριο έως Ιούνιο
Ιανουάριος: Χρησιμοποιήστε ελαφριά ρούχα, ένα προσαρμόσιμο στρώμα και ένα συμπαγές στρώμα βροχής. Ο μήνας είναι μεταξύ των αναφορών με χαμηλή βροχόπτωση, αλλά οι βροχές παραμένουν πιθανές.
Φεβρουάριος: Συσκευάστε σχεδόν το ίδιο κιτ. Ο αριθμός βροχόπτωσης 111 mm σε ένα σύνολο δεδομένων το καθιστά χρήσιμη αναφορά ξηρής περιόδου, όχι λόγο να αφήσετε πίσω την προστασία από τη βροχή.
Μάρτιος: Διατηρήστε αναπνεύσιμα ρούχα ημέρας και ένα ελαφρύ βραδινό στρώμα. Η μηνιαία μέση θερμοκρασία 18.1 °C είναι το ετήσιο υψηλό σημείο, επομένως τα βαρύτερα ρούχα είναι γενικά περιττά.
Απρίλιος: Αυξήστε την ετοιμότητα για βροχή. Ένα αδιάβροχο εξωτερικό στρώμα, ρούχα που στεγνώνουν γρήγορα και υποδήματα με πρόσφυση είναι πιο χρήσιμα από τα πιο ζεστά ρούχα κατά τη διάρκεια της υγρής περιόδου.
Μάιος: Χρησιμοποιήστε την πιο ισχυρή ρύθμιση βροχής του πρώτου μισού του έτους: ένα συμπαγές αδιάβροχο στρώμα, μια προστατευμένη τσάντα και ρούχα που στεγνώνουν γρήγορα. Πολλά σύνολα δεδομένων αναγνωρίζουν τον Μάιο ως τον πιο βροχερό μήνα, με αναφερόμενους συνολικούς όγκους από 219 mm έως 246 mm.
Ιούνιος: Διατηρήστε το στρώμα βροχής ενώ επιστρέφετε σε ένα πιο ισορροπημένο κιτ αναπνεύσιμων ρούχων και ελαφρών στρωμάτων. Σχεδιάστε για διακοπές αντί να συσκευάζετε για κρύο.
Συσκευασία για Ιούλιο έως Δεκέμβριο
Ιούλιος: Ένα σύνολο δεδομένων αναφέρει μόνο 61 mm βροχής, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια ελαφρύτερη ρύθμιση βροχής, αλλά διατηρήστε ένα συμπαγές στρώμα για μεταβαλλόμενες συνθήκες.
Αύγουστος: Συσκευάστε για άνετες θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια της ημέρας, συμπεριλαμβανομένου ενός ελαφρού στρώματος και προστασίας από τη βροχή. Η μέση υψηλή θερμοκρασία συγκεκριμένης πηγής είναι 25 °C, όχι σήμα για προετοιμασία για παρατεταμένη ζέστη.
Σεπτέμβριος: Διατηρήστε την ίδια προσαρμόσιμη συνδυαστική αναπνεύσιμων ρούχων, ενός ελαφρού στρώματος και προστασίας από τη βροχή; οι λεπτομερείς συνθήκες του Σεπτεμβρίου ανήκουν στη ξεχωριστή μελέτη περίπτωσης της εποχής.
Οκτώβριος: Αυξήστε την ευελιξία. Μια πηγή καταγράφει 212 mm σε 20 ημέρες, οπότε τα ρούχα που στεγνώνουν γρήγορα, η προστασία ηλεκτρονικών και τα παπούτσια κατάλληλα για υγρές επιφάνειες είναι πρακτικές προσθήκες.
Νοέμβριος: Χρησιμοποιήστε το πιο πλήρες κιτ για βροχερό καιρό: ένα στρώμα βροχής, προστασία τσάντας και εφεδρικά ρούχα που στεγνώνουν γρήγορα. Οι αναφερόμενοι 358.75 mm και 24 βροχερές ημέρες καθιστούν αυτόν τον μήνα κατάλληλο για ευέλικτο προγραμματισμό.
Δεκέμβριος: Διατηρήστε την προστασία από τη βροχή διαθέσιμη ενώ χρησιμοποιείτε ελαφριά στρώματα. Ο Δεκέμβριος αρχίζει την περίοδο αναφοράς 5 έως 10 βροχερών ημερών ανά μήνα που επεκτείνεται μέχρι τον Μάρτιο, και τα χριστουγεννιάτικα φώτα συνήθως παραμένουν σε έκθεση μέχρι την πρώτη ή δεύτερη εβδομάδα του Ιανουαρίου.
Συχνές Ερωτήσεις
Ποιος μήνας έχει τη λιγότερη βροχή στο Μεδεγίν;
Η απάντηση εξαρτάται από το σύνολο δεδομένων: ο Ιούλιος είναι ο χαμηλότερος με 61 mm σε μια πηγή, ο Φεβρουάριος με 111 mm σε μια άλλη, και ο Ιανουάριος με 147 mm σε μια τρίτη. Αναφέρετε την πηγή όταν συγκρίνετε μήνες, επειδή οι καταγραφές βροχής διαφωνούν και κανένας μοναδικός αριθμός δεν θα πρέπει να θεωρείται καθολικά οριστικός.
Πόση βροχή λαμβάνει το Μεδεγίν σε μια τυπική χρονιά;
Οι αναφερόμενες ετήσιες βροχές κυμαίνονται από 2,271 mm έως 2,958 mm, ενώ μια άλλη αναφορά στρογγυλοποιεί τον αριθμό γύρω από 3,000 mm. Η διάδοση αντικατοπτρίζει διαφορετικά κλιματικά σύνολα δεδομένων και μεθόδους μέτρησης. Για πρακτικό προγραμματισμό, θεωρήστε το Μεδεγίν ως προορισμό με υψηλή βροχόπτωση με δύο πιο υγρές περιόδους αντί να βασίζεστε σε έναν ακριβή ετήσιο συνολικό αριθμό.
Έχει το Μεδεγίν παρόμοιες θερμοκρασίες καθ' όλη τη διάρκεια του έτους;
Ναι, οι μηνιαίες θερμοκρασίες του Μεδεγίν παραμένουν εντός ενός στενού εύρους: ο Μάρτιος είναι ο θερμότερος μήνας με 18.1 °C και ο Νοέμβριος ο ψυχρότερος με 17.1 °C. Σε ολόκληρο το ευρύτερο ημερήσιο πρότυπο, οι θερμοκρασίες σπάνια ξεπερνούν τους περίπου 26 °C κατά τη διάρκεια της ημέρας ή πέφτουν κάτω από περίπου 15 °C τη νύχτα.
Πόσες βροχερές ημέρες έχει το Μεδεγίν;
Μια αναφορά αναφέρει 227 ημέρες βροχής ανά έτος, ενώ μια άλλη καταγράφει 24 βροχερές ημέρες τον Νοέμβριο. Αυτές οι τιμές δεν είναι άμεσα εναλλάξιμες επειδή οι πηγές μπορεί να μετρούν διαφορετικές ποσότητες μετρήσιμης βροχής ως βροχερή ημέρα. Χρησιμοποιήστε 227 ως την ετήσια αναφορά και τις 24 ημέρες του Νοεμβρίου ως παράδειγμα βροχερού μήνα.
Τι πρέπει να συσκευάσω για την αλλαγή βροχής στο Μεδεγίν;
Συσκευάστε ένα συμπαγές στρώμα βροχής, προσαρμόσιμα ελαφριά στρώματα και ρούχα που στεγνώνουν γρήγορα καθ' όλη τη διάρκεια του έτους. Προετοιμαστείτε πιο προσεκτικά για τον Απρίλιο, τον Μάιο, τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο με προστατευμένα ηλεκτρονικά και υποδήματα για βροχερό καιρό. Οι αλλαγές θερμοκρασίας είναι ήπιες, επομένως η προστασία από τη βροχή έχει μεγαλύτερη σημασία από τα βαριά ρούχα για κρύο καιρό.